Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náměstí Václava Havla? Nebo Havlovo náměstí? Praha se nemůže shodnout

Piazzetta Národního divadla by se v budoucnu mohla jmenovat po Václavu Havlovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piazzetta Národního divadla by se v budoucnu mohla jmenovat po Václavu Havlovi. | foto: Magistrát hl.m. Prahy

PRAHA  Piazzetta Národního divadla by v budoucnu mohla nést jméno po Václavu Havlovi. Shodli se na tom členové pražské místopisné komise. Zatím ale není jasné, zda by se místo mělo jmenovat Havlovo náměstí, nebo náměstí Václava Havla. Místopisná komise preferuje Havlovo náměstí, zatímco radní Jan Wolf by byl pro náměstí Václava Havla.

„Mně se zdá označení Havlovo náměstí celkem divné. Máme náměstí Jana Palacha nebo Winstona Churchilla, takže v tom nevidím problém,“ řekl Wolf. Podle něj je ale finální podoba názvu ještě předmětem diskuzí.

„Neumím si představit, že by název byl Havlovo náměstí obzvlášť, když by se mělo nacházet u Národního divadla. Komise určitě rozhodovala podle svého nejlepšího vědomí, ale já preferuji variantu s celým jménem,“ dodal Wolf.

Václav Havel

Václav Havel

Členka místopisné komise Eliška Kaplicky Fuchsová tvrdí, že Havlovo náměstí je návrh opozice. „Tento návrh podala paní z TOP 09 a ještě expert Libor Šíma, který je dosazený magistrátem,“ řekla Fuchsová. Ta také vidí problém v současném stavu piazzetty, tedy prostoru mezi budovou Národního divadla a Novou scénou. „To místo je správné. Dokonce i Dagmar Havlové se líbí, ale bude potřeba jeho revitalizace,“ dodala. Fuchsová si také myslí, že by to byl hezký dárek k Havlovým nedožitým osmdesátinám, které připadají na 5. října 2016.

Anketa

Jaké jméno by podle vás mělo mít náměstí pojmenované po Václavu Havlovi?

Mělo by se jmenovat náměstí Václava Havla 842
Mělo by to být Havlovo náměstí 108

Jedním z možných problémů názvu Havlovo náměstí je prý to, že by se mohlo plést lidem s Havelskou ulicí nebo Havelským tržištěm. „V tom problém nevidím,“ řekla další členka komise Alena Ježková. Piazzetta je podle ní vhodná zejména proto, že je v centru Prahy a její přejmenování by obnášelo nejméně problémů.

„Náměstím může být piazzetta, pokud si Národní divadlo změní adresu. Byly návrhy přejmenovat část Rašínova nábřeží, ale byl by to obrovský problém, jelikož by si lidé museli měnit adresy. A s tím většina rezidentů nesouhlasila,“ dodala Ježková.

„Myslím, že to je dostatečně důstojné místo, aby neslo jméno Václava Havla. Navíc v tom vidím i určitou symboliku, jelikož je to jednak v blízkosti Národní třídy, která stále připomíná události roku 1989, a pak samozřejmě také Národního divadla a pan prezident sám sebe považoval více dramatika než politika,“ uvedla k plánu na přejmenování piazzetty pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Oliva: Je to otázka vkusu

Jazykovědec Karel Oliva nevidí problém ani v jednom z názvů. „Z jazykového hlediska jsou obě varianty správné. Dokonce by to mohlo být i náměstí V. Havla. Snad jedinou špatnou možností by bylo náměstí Havla,“ říká Oliva.

Podle něj je tak jméno možného náměstí otázkou vkusu. „Já osobně bych preferoval variantu s celým jménem, zejména bude-li se nacházet na tak významném místě, jakým piazzetta Národního divadla je,“ řekl Oliva.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...