2. prosince 2009 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havlův přítel Joska Skalník donášel na Američany

Joska Skalník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joska Skalník | foto: Lidové noviny

PRAHA Ústav pro studium totalitních režimů dohledal stovky stran materiálů, které popisují kontakty malíře Josky Skalníka s StB. Z dokumentů plyne, že někdejší disident, který v minulých dnech postavil exprezidenta Václava Havla proti "Žáčkovu" ústavu, dlouhá léta StB informoval o svých schůzkách se zaměstnanci velvyslanectví Spojených států.

Protiamerický odbor kontrarozvědky (součást StB) dokonce plánoval, že ho spolu s dalšími agenty využije v akci HELIUM-86, která měla vést k diskreditaci a vypovězení tajemníka politického oddělení ambasády Roberta Loyda Normana.

Samotný Skalníkův svazek neexistuje. Pracovníci z Archivu bezpečnostních složek, který spadá pod ústav, nicméně ve svazcích, které si StB založila na americké diplomaty, našel řadu dokumentů, ve kterých Skalník coby tajný spolupracovník BLACK figuruje.

Jde hlavně o desítky agenturních zpráv, ve kterých kapitán StB Václav Čadek popisuje své schůzky se Skalníkem.

Dokument o spolupráci agenta s krycím jménem Black - tím byl Joska Skalník


Na žádném dokumentu není Skalníkův podpis, a české soudy by proto podobně jako v jiných případech asi uznaly, že dávného Havlova přítele StB registrovala neoprávněně.

Všechny materiály si vyzvedl Skalníkův zmocněnec John Bok. Samotný Skalník, který v 80. letech strávil měsíce ve vazbě kvůli svým aktivitám v protirežimní Jazzové sekci, se k nalezeným dokumentům nevyjádřil. Podle Boka nicméně spolupráci s StB popírá a Čadek si prý vše vymyslel. "Já netvrdím, že nespolupracoval s StB. Nemůžeme to ale dokázat. Je velmi pravděpodobné, že si to estébák Čadek celé vymyslel," tvrdí Bok s tím, že informace připisované Skalníkovi mohl Čadek získat od jiných agentů či z odposlechů.

Bok nalezené materiály označil za "humornou četbu", která nemá žádnou vypovídací hodnotu. Čadek se totiž podle něj evidentně dopustil řady chyb, a jednou si prý dokonce plete Skalníka se šéfem Jazzové sekce Karlem Srpem.

Někdejší Havlův blízký spolupracovník Jiří Křižan ovšem tvrdí, že se Skalník na jaře 1990 ke spolupráci s StB přiznal a musel pak kvůli tomu odejít z Hradu.

Tehdy podle Křižana ještě Skalníkův svazek existoval a výtvarník prý pod tíhou důkazů rezignoval. "Ptali jsme se: Josko, jak si to mohl dělat, vždyť nám pomáhali? Dodnes si pamatuji odpověď: Tehdy to nebylo nic špatného, Američané přece byli naši nepřátelé," vzpomíná Křižan. Bok takové tvrzení označil za lež a dodal, že Skalník byl na rozdíl od Křižana skutečným disidentem.

Ředitel ústavu Pavel Žáček považuje úvahy, zda si Čadek opravdu mohl vše vymyslet, za absurdní. "Písemnosti státobezpečnostní povahy mají při své specifičnosti stejnou relevanci jako spisová agenda kterékoliv jiné byrokratické organizace fungující v éře komunistického totalitního režimu," tvrdí Žáček.

Ústav nyní čeká na Skalníkovu reakci. Už v minulosti přitom Žáček slíbil, že Skalník dostane prostor pro vyjádření v časopise ústavu. Žáček navíc nevylučuje, že se ještě objeví další dokumenty. Současná várka archiválií je totiž prý "výsledkem pouhých sedmi dní badatelské a archivní práce".