3. prosince 2009 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skalník: Spolupráci s StB odmítám, Žáček má špatné údaje

Joska Skalník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joska Skalník | foto: Lidové noviny

Výtvarník Joska Skalník popřel, že by donášel StB informace o vzniku Občanského fóra. Tvrdí, že nebyl ani pověřen pracovat proti americkému velvyslanectví v tehdejším Československu. Ústav pro studium totalitních režimů prý o něm poskytl neúplné a nepravdivé údaje.

Materiály ústavu, ze kterých takové informace vyplývají, označil Skalník  za nekompletní. Jeho svazek byl zničen v prosinci 1989, sdělil výtvarník. "Prohlašuji, že jsem nikomu žádné informace a materiály OF nepředal," uvedl dnes výtvarník.

Čtěte také:

Žáčkova instituce vydala k 20. výročí OF knihu, která dokumentuje jeho vznik. Publikace obsahuje i dobovou zprávu pro prvního náměstka federálního ministra vnitra Alojze Lorence, která podle autorů knihy "umožňuje identifikaci jednoho z důležitých informačních zdrojů totalitní moci o rané fázi vývoje Občanského fóra". Tímto informátorem byl údajně Skalník.

K Žáčkovu ústavu jsem ztratil důvěru, říká Skalník
Podle dokumentů ústavu Skalník mnoho let informoval StB o svých schůzkách se zaměstnanci amerického velvyslanectví v Československu, informovaly o tom LN.

 "Toto rozhodně odmítám a poukazuji, že jsem po listopadu 1989 bez problému nejméně čtyřikrát obdržel víza k návštěvě USA, kde jsem se s některými bývalými diplomaty sešel," napsal Skalník v tiskovém prohlášení. Dodal, že ztratil veškerou důvěru v Žáčkovu ústavu.

"Kontakty s příslušníky StB jsem vždy považoval za vynucené a jsem hluboce přesvědčen, že jsem nikomu neublížil," dodal. Konkrétní podobu kontaktů s StB a dobové souvislosti popíše v knize, kterou připravuje.

Dokument o spolupráci agenta s krycím jménem Black - tím byl Joska Skalník

Protiamerický odbor kontrarozvědky, tehdy součásti StB, plánoval, že Skalníka a další agenty využije v akci HELIUM-86, která měla vést k diskreditaci a vypovězení tajemníka politického oddělení velvyslanectví Roberta Loyda Normana.

ÚSTR prý dohledal stovky stran materiálů, které kontakty Skalníka s StB popisují. Jde hlavně o desítky agenturních zpráv, ve kterých kapitán StB Václav Čadek popisuje své schůzky se Skalníkem. Na žádném dokumentu není výtvarníkův podpis, a české soudy by proto podobně jako v jiných případech asi uznaly, že ho StB registrovala neoprávněně.

Spolupracovník BLACK

V materiálech komunistické kontrarozvědky (součást StB) figuruje Joska Skalník pod krycím jménem BLACK. StB od něj podle nově nalezených materiálů získávala informace o zaměstnancích velvyslanectví Spojených států v Praze. Skalníka chtěli estébáci využít třeba v diskreditační akci proti velmi aktivnímu 1. tajemníkovi politického oddělení ambasády Robertu Loydu Normanovi. Cílem akce s krycím jménem HELIUM-86 mělo být vypovězení Normana z Československa. Tajný spolupracovník BLACK byl jen jeden z mnoha agentů, které plánovala StB k diskreditaci diplomata použít. Skalník se s Normanem opakovaně setkával. Jeho důvěru si měl podle StB získat třeba předáním prohlášení a adresáře právě založené nezávislé iniciativy Otevřený dialog. BLACK informoval svého řídícího důstojníka kapitána Václava Čadka i o postojích československých disidentů.

Všechny materiály si vyzvedl Skalníkův zmocněnec John Bok. Podle něj si Čadek vše vymyslel. "Já netvrdím, že nespolupracoval s StB. Nemůžeme to ale dokázat. Je velmi pravděpodobné, že si to estébák Čadek celé vymyslel," řekl Bok LN.

Žáček považuje úvahy, zda si bývalý kapitán StB opravdu mohl vše vymyslet, za absurdní. "Písemnosti státobezpečnostní povahy mají při své specifičnosti stejnou relevanci jako spisová agenda kterékoliv jiné byrokratické organizace fungující v éře komunistického totalitního režimu," tvrdí Žáček.

Lidovky.cz

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz