Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S opozicí budeme pokračovat ve vyjednávání o nouzovém stavu, Blatný předloží pandemický zákon, uvedl Babiš

Praha Jednání vlády a hejtmanů o opatřeních proti covidu-19 a možném vyhlášení nového nouzového stavu v Česku bude pokračovat v neděli. Nynější nouzový stav skončí v neděli ve 24:00, sněmovna jej neprodloužila. Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že v neděli hejtmani požádají vládu o nové vyhlášení nouzového stavu. Sobotní schůzku označil za konstruktivní.

Hejtmani podle Babiše budou v neděli od 10:00 jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), obě strany si přivedou své epidemické experty. Proberou opatření, která podle názoru hejtmanů nejsou správná nebo logická. Na následné jednání vlády ve 14:00 bude přizván i předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) a šéfové všech krajských hygienických stanic. Kabinet by měl podle Babiše o opatřeních rozhodnout tak, aby občané co nejdříve věděli, jaká pravidla budou od pondělí platit.

Podle krizového zákona může hejtman pro celý kraj nebo jeho část vyhlásit stav nebezpečí. Pokud není možné účelně odvrátit hrozbu v tomto stavu, má podle předpisu neprodleně požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu. Babiš uvedl, že hejtmani na sobotním jednání hovořili o tom, že by mohli kabinet požádat o 14, nebo 30 dní nouzového stavu. „Byla tam různá vyjádření, požádali jsme, aby byl požadavek jednotný,“ uvedl. Doufá, že o nouzový stav budou stát všichni hejtmani, aby mohla opatření platit v celé republice stejně.

Blatný v pondělí předloží kabinetu pandemický zákon, který by měl usnadnit fungování opatření bez nouzového stavu. Babiš chce od úterý o koronavirových opatřeních znovu jednat i s lídry opozičních stran. „Je to opakovaný požadavek opozičních stran,“ řekl k připravovanému zákonu. Přál by si, aby opozice akceptovala pozvání na úterý, aby to bylo jedno z klíčových témat, abychom tento zákon přijali,“ řekl premiér.

Babiš uvedl, že sobotní jednání bylo konstruktivní. „Posunuli jsme se, vyměnili si názory na stávající opatření,“ konstatoval. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) řekl, že kdyby vláda přece jen nový nouzový stav vyhlašovala, domluvila se s hejtmany, že s nimi projedná jeho nové podmínky a nová opatření.

Hejtmani ale ani po sobotním jednání nejsou zcela jednotní v tom, zda by měli požádat vládu o vyhlášení dalšího nouzového stavu, řekl novinářům jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Od vlády očekával konstruktivnější přístup, chyběly mu konkrétní návrhy, jak by si nouzový stav dále představovala. „Opravdu jsme nečekali, že vláda přijde s naprosto nulovým návrhem,“ uvedl Grolich.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...