18. března 2016 21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Herman: Čína si stěžovala na uctění obětí tibetského povstání. Prý ohrozí návštěvu Si Ťin-pchinga

Daniel Herman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Herman | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Čína si podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) stěžovala na nedávné uctění památky obětí protičínského povstání v Tibetu českými poslanci. Ministr to napsal na twitteru. Ministerstvo zahraničí to nepotvrdilo, mluvčí ministerstva Michaela Lagronová ČTK sdělila jen, že se o uctění památky „zmínili“ zástupci čínské ambasády na pravidelné schůzce.

Sněmovna na popud Hermana držela 10. března neplánovaně minutu ticha za oběti povstání v roce 1959 za obnovení nezávislosti Tibetu na Číně. „Čína si na mě stěžovala na MZV (ministerstvu zahraničních věcí), že prý moje výzva k minutě ticha v PS za povražděné tibetské mnichy může poškodit návštěvu jejich prezidenta,“ napsal na twitteru ministr kultury. Čínský prezident Si Ťin-pching by měl podle prezidenta Miloše Zemana přiletět 28. března. První návštěva čínského prezidenta v Česku bude jeho jedinou zastávkou v Evropě.

Lagronová uvedla, že o uctění obětí povstání mluvili s ministerstvem zástupci čínského velvyslanectví na běžné schůzce. „S čínskou stranou vedeme dialog o mnoha otázkách. V rámci tohoto dialogu se zástupci ambasády Čínské lidové republiky vídají a diskutují s kolegy z ministerstva zahraničních věcí. V minulých dnech se setkali se zástupcem odboru Asie na ministerstvu a zmínili tento případ (uctění památky),“ oznámila.

„Zástupce ministerstva jim zopakoval, že trváme na principech vzájemné spolupráce, na kterých jsme se dohodli s Čínskou lidovou republikou už v minulosti,“ doplnila mluvčí.

Čínská vláda v rámci politiky jednotné Číny odsuzuje separatistické tendence některých svých částí. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a jeho čínský protějšek Wang I podepsali v roce 2014 prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě.

Při příležitosti výročí tibetského povstání, během něhož zahynulo nejméně 80 tisíc Tibeťanů, se v Česku 10. března každoročně vyvěšují tibetské vlajky. Letos se akce zúčastnilo více než sedm stovek institucí - obcí, krajů či městských částí, přidala se také stovka škol.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.