Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hitparáda odposlechů: od ‚zakešovaného Dvořáka‘ přes ‚Jseš primitiv, vole‘ až po ‚Mazánka‘

Česko

  7:00
PRAHA - Do sbírky policejních odposlechů přibyl další kousek. Lobbista Ivo Rittig a jeho advokát David Michal si totiž chtěli nechat „zakešovat“ ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, který jim měl zaplatit zhruba 30 milionů. Server Lidovky.cz proto sestavil deset nejznámějších odposlechů včetně starého dobrého Mazánka s Kolibříkem. O tu největší perlu můžete hlasovat v anketě.

Hitparáda odposlechů: od ‚zakešovaného Dvořáka‘ přes ‚Jseš primitiv, vole‘ až po ‚Mazánka‘ foto: KolážLidovky.cz

1. „Necháme si zakešovat Dvořáka...“

Ivo Rittig

Na veřejnost se dostal další střípek ze zákulisí pražské politiky. Když vyšlo najevo, že 17 haléřů z každé jízdenky odchází do kapsy Ivo Rittiga, začali lidé kolem vlivného lobbisty řešit, jak svůj byznys „zabezpečit“. Rittig se svým jízdenkovým advokátem Davidem Michalem přemítali, kolik nová „bezpečnostní opatření“ budou stát a kdo je zaplatí.

 • „Já to mám všecko namíchaný dohromady, jakoby Neograph, Randáka, Janečka, bezpečnostní opatření prostě, všechny ty policajti a tak dále, jo, a já ti dneska řeknu, pošlu to číslo jakoby celkový, jo, a pak si samozřejmě necháme zakešovat Dvořáka, kterýmu ještě nafoukneme. (…) Takže já si myslím, že ve finále to může být jako dobře ziskový, protože já si myslím, že do dvaceti to bude stát reálně, a když si Dvořákovi řekneme třicet a všechno ostatní nad to bude zisk, jo,“ říká Michal v odposleších, které zveřejnil Nadační fond proti korupci.

2. „Ty jsi normální primitiv, vole.“

Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem.

Poměry v soužití expremiéra Petra Nečase a jeho současné manželky Jany (dříve Nagyové) zase poodhalil soud při nedávném projednávání případu zneužití vojenské tajné služby. Při líčení zazněly odposlechy ze září a října 2012, ve kterých Jana Nečasová svému tehdejšímu milenci poměrně nevybíravým způsobem vyčítala, že ji nebere jako partnera.

 • „Na chlapa si hraj někde jinde, ne přede mnou. Všude se za mě stydíš, vole. Lítám jako kráva. Ty jsi normální primitiv, vole. Nebudu ti dělat poskoka. Doma držíš hubu a krok, vole. To je vidět, kdo tam nosí kalhoty,“ křičela Nečasová do telefonu. „Jaňulko, prosím tě, já nemám sílu se hádat, já jsem úplně grogy,“ snažil se jí Nečas oponovat.

3. „Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě pěkný, žluťoučký.“

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath

Vášnivé debaty o úplatcích vedli také obžalovaný David Rath s dnes již odsouzenými Petrem Kottem a Kateřinou Pancovou (dnes Kottovou). Policejní odposlechy zachytily jejich rozjímání v domě v Rudné u Prahy, kde proběhl prakticky poslední rozhovor této trojice.

 • Pancová: Co má k dispozici. Jo. To bys byl hodnej. Já bych je chtěla i mít takový hezký penízky.
  Rath: Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě, žlutě pěkný. Takový hezký, takový žluťoučký.
  Pancová: Jo, jo, abych je měla. Nekazí se to, neplesniví. Můžeš je schovat dobře.

4. „Ty vole, teď zase zemřel Mandela.“

Rusnok při jednání sněmovny,

V prosinci roku 2013 se internetem začala šířit nahrávka vysílání ČT24, která vznikla v Poslanecké sněmovně. Nejedná se sice o policejní odposlech, rozhodně to je ale rozhovor, který neměl spatřit světlo světa. Debata tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem v době se týkala úmrtí Nelsona Mandely.

 • Jiří Rusnok: Ty vole teď ještě zase zemřel Mandela.
  Vlastimil Picek: Kdo tam pojede?
  Jiří Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet.

5. „Libor je se mnou, s váma, s kýmkoli...“

Lobbista Roman Janoušek u soudu.

Nejprve tvrdili, že se neznají. Jenže i kamarádství politického podnikatele Romana Janouška a bývalého náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka nezůstalo díky policejním odposlechům utajeno. Naopak podle nahrávek Grygárek v pozici toho, který měl stíhat závažné zločiny, minimálně v případě Janouška nekonal. Podle odposlechů si o tom byl jistý také jeho „kamarád“.

 • „Libor je se mnou, s váma, s kýmkoliv. Máme se rádi, hodně jsme toho prožili, ale ta lidská jistota není tak dobrá. Jinak ho mám rád, fakt je dobrej, jako kámoš,“ zachytily tehdy mikrofony rozhovor politického podnikatele Janouška se svým právníkem Vítem Širokým.

6. „Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost.“

Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy

Hrozba vězení za nehodu v opilosti a útěk donutila Romana Janouška přemýšlet nad tím, jak si pomocí svých kontaktů zajistit nižší trest. Pro připomenutí: Janoušek v březnu roku 2012 naboural v opilosti ve svém Porsche Cayenne do dalšího vozu a ujel. Skryté mikrofony zachytily Janouškovo bádání s obchodníkem Martinem Ulčákem nad tím, jak zapůsobit na veřejné mínění. Strategie byla jasná: vyvolat v lidech lítost.

 • „Můžu si udělat PR, ale mně hrozně nejde. Jediný, jak bys měl, tak omdlívat zarostlej a apatickej. Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost. Jak my dva budem vyvolávat v těch lidech lítost?“ řekl Janoušek.

7. „Zuřivě shání peníze, protože bude chtít zdrhnout z republiky.“

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (uprostřed) v debatě s Ivo Rittigem (vpravo) a Patrikem Oulickým (sedí zády).

„Povídat si jako kosmonauti“ nebo „Sedět s ušima“. Tak se o schůzkách, na nichž panovala přísná „bezpečnostní opatření“, bavili severočeský podnikatel a kmotr Alexandr Novák a lobbista Ivo Rittig. Z odposlechů v korupční kauze kolem leteckých tendrů za více než čtvrt miliardy navíc vyplynulo, že Novák, který se tou dobou chystal do vězení za přijetí úplatku ve výši 40 milionů korun, prý plánoval útěk z republiky.

 • Úřednice Staňková (St.) se baví s podnikatelem Šafránkem (Ša.) o plánech osoby, kterou lze v kontextu celého případu identifikovat jako Alexandra Nováka.
  Ša. Jak jsme dneska mluvili o tom, že ten, co stojí za tím Braumem...
  St. Jo no...
  Ša. Tak že by měl do konce roku nastoupit do basy.
  St. Jo?
  Ša. A říkali, že mají dojem, že tak zuřivě shání peníze, protože bude chtít zdrhnout z republiky.

8. „A v určitou chvíli by se z něho stala černá vdova.

Bývalý žalobce Libor Grygárek (vlevo) a lobbista Roman Janoušek.

Další nahrávky pochází z podzimu roku 2012 a jara 2013. Tehdy v okolí lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška spustil poplach avizovaný příchod Lenky Bradáčové na Vrchní státní zastupitelství v Praze. A v kanceláři lobbisty Janouška plánovalo, jak se z této prekérní situace dostat ven.

 • „Vymyslel jsem takovou věc, že by na ni (Lenku Bradáčovou; poznámka redakce) Karabec sbíral materiály jak tam vohejbá právo a co tam dělá, nebo nedělá. A v určitou chvíli by se z něho stala černá vdova. To znamená, že by si vzal na sebe výbušniny a vybouch by to celý státní zastupitelství do vzduchu,“ zaznělo na nahrávce, zřejmě z úst vlivného lobbisty Martina Ulčáka.

9. „Ano, mazánku.“

Pavel Bém

Také tandem Romana Janouška a Pavla Béma zažil kvůli policejním odposlechům svých 15 minut slávy. V roce 2007 je pořídila tajná služba, když mapovala vliv lobbistů v celé zemi. Odposlechy však ukázaly, jaký vliv měl Janoušek na tehdejšího pražského primátora. Do povědomí se dostali zejména díky svým přezdívkám Mazánku, Kolibříku, Kapitáne či Cestovali.

 • „Ano, Mazánku,“ zahájil například Pavel Bém jeden z rozhovorů s Romanem Janouškem. „Koukej si zapnout telefon, nebo mě opravdu nasereš,“ zaznělo také v odposleších.

10. „S ním jsem nepích**a.“

Kristýna Kočí, Stanislav Huml, Jaroslav Škárka na tiskové konferenci

V roce 2011 se veřejnost mohla dozvědět pár pikantností ze soukromého života Kristýny Kočí. Tehdejší poslankyně za Věci veřejné údajně připravovala puč s některými poslanci za ODS. Na nahrávce z jedné pražské kavárny Kočí otevřeně v rozhovoru se stranickým kolegou Lukášem Víchem mluví o svých vztazích s Petrem Tluchořem a Pavlem Drobilem. Nahrávky poté okomentovala tím, že záměrně lhala.

 • Vích: Jak to všechno snáší ten váš mladej? (Adam Kožela; poznámka redakce)
  Kočí: Hele, on ti je v prd**i. Slyšel, že jsme spali s Tluchořem.
  Vích: A tam to funguje natvrdo? A Tluchoř je ženatý?
  Kočí: Ale jako nespíme spolu, ale to jenom proto, že má teďka fofr. Hele, prostě já se s ním ještě nevyspala.
  Vích: Já jsem myslel, že pích**e s Drobilem, když už teda.
  Kočí: Hele, to se vypráví, ale to vůbec není pravda. S tím nepí**m. S tím jsem nikdy nic neměla.
  Vích: Tak potom s Tluchořem?
  Kočí: No, ale ani s ním jsem nepí**la.

Anketa

Hlasujte pro nejlepší hlášku z odposlechů:

„Necháme si zakešovat Dvořáka...“ 102
„Ty jsi normální primitiv, vole.“ 517
„Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě pěkný, žluťoučký.“ 38
„Ty vole, teď zase zemřel Mandela.“ 51
„Libor je se mnou, s váma, s kýmkoli...“ 11
„Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost.“ 15
„Zuřivě shání peníze, protože bude chtít zdrhnout z republiky.“ 7
„A v určitou chvíli by se z něho stala černá vdova." 7
„Ano, mazánku.“ 14
„S ním jsem nepích**a.“ 367

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!