Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bečva na Přerovsku stoupá, dosáhla třetího povodňového stupně

Povodeň: ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povodeň: ilustrační foto | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PŘEROV Řeka Bečva v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku dosáhla v pátek třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení. Hladina však již pomalu přestala stoupat a směřuje ke kulminaci. V Dluhonicích dosáhla Bečva druhého povodňového stupně, vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

K druhému povodňovému stupni vyšplhala hladina řeky také v Přerově, radnice už o tom informovala své obyvatele prostřednictvím SMS zpráv.

Bečva překročila třetí povodňový stupeň, tedy hloubky čtyř metrů, podle ČHMÚ v 18:30, kolem 19:00 se hladina zastavila na 402 centimetrech. Srážky zatím dotékají do spodních partií Bečvy. V Dluhonicích byl druhý stupeň překročen po 18:00, kdy bylo naměřeno víc než 450 centimetrů. Během následující hodiny hladina ještě stoupla o 12 centimetrů, i tam je však nárůst už pouze pozvolný.

Druhý stupeň, tedy pohotovost, byl vyhlášen také na Bečvě v Přerově. „V nejbližší době nehrozí přímé nebezpečí zatopení. Povodňová komise zahájila nepřetržitou činnost,“ informovala prostřednictvím SMS přerovská radnice své obyvatele.

Důvodem vzestupu hladin je vydatný déšť v Beskydech, řekla Alena Tížková z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na Přerovsku se již podle hasičů na některých místech voda rozlila z koryta. Na řece Moravě je naopak situace stabilizovaná.

Podle meteorologů na Přerovsku dotéká voda po vydatných srážkách v Beskydech. Srážky tam však už ustaly. „Postupně to tam bude kulminovat a klesat, dolní části Bečvy budou zatím stoupat a kulminaci očekáváme v nočních hodinách i tam, do rána už by hladiny toku měly zase klesat,“ doplnila Tížková.

„V Teplicích nad Bečvou je dosažen druhý stupeň povodňové aktivity, Bečva ještě nadále stoupá. Kulminaci očekáváme v odpoledních až večerních hodinách. Na Bečvě v Dluhonicích je dosažen první stupeň, i tam vzestupy také pokračují. Kulminaci tam očekáváme v nočních hodinách, řeka by tam podle našich odhadů měla dosáhnout maximálně druhého stupně povodňové aktivity,“ uvedla Tížková.

Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové zatopila voda na Přerovsku místní hřiště v Ústí, komunikaci mezi Hustopečemi nad Bečvou a Němeticemi na Vsetínsku a cyklostezku mezi Hranicemi a místní částí Rybáře. Hasiči mají již za sebou i řadu zásahů, uvolňovali koryta, jezy i propusti a ze zatopené silnice vyprošťovali u Hustopečí uvízlé auto.

„I přes těchto několik zásahů hasičů je situace na Přerovsku relativně stabilní, podle posledních informací nehrozí masivní rozlití řeky Bečvy a zatopení obytných částí měst a vesnic,“ řekla ČTK Hacsiková. Situace by se podle ní měla postupně zlepšovat.

Naopak na řece Moravě výrazné vzestupy odborníci neočekávají. „Na horní Moravě v Olomouckém kraji je situace stabilizovaná, teplota na vrcholcích Jeseníků je po nulou, toky jsou setrvalé, mírně kolísavé,“ uvedla ráno meteoroložka. Povodňového stupně nedosáhla řeka na žádném z míst ani přes den.

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji po nočním dešti stále stoupají

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji po dešti v noci ze čtvrtka na pátek stále stoupají, nyní především v Beskydech. Třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, platí na říčce Polančici v Ostravě-Polance nad Odrou. Stejného stupně ale může v nejbližších hodinách dosáhnout i Petrůvka v Petrovicích u Karviné a Opava v Držkovicích.

Tam hrozí, že voda vytopí některé nemovitosti. Déšť ale ustává a podle mluvčí Povodí Odry by hladiny řek měly maxima dosáhnout večer či nejpozději během noci na sobotu.

Nejhorší situace by měla nastat v Petrovicích u Karviné, kde hrozí, že se voda z říčky Petrůvky rozlije do zahrad a sklepů. „Očekáváme, že tam hladina dosáhne třetího stupně povodňové aktivity,“ řekla Vlčková. Situace se podle ní může podobně dramatizovat i v korytu Řeky Opavy na Opavsku. Třetí povodňový stupeň a ohrožení domů totiž ještě hrozí v Držkovicích. „Je ale nutné monitorovat situaci i níže na řece Opavě a to ve Vávrovicích a v Kravařích-Dvořisku,“ řekla.

Podle aktuálního přehledu Povodí Odry nyní v Moravskoslezském kraji kromě jednoho třetího stupně platí ještě šest druhých stupňů povodňové aktivity a na 28 místech byl vyhlášen první stupeň.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...