Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pršet bude i o víkendu. Stoupnou hladiny řek, varují meteorologové

Česko

  8:51
PRAHA - Vodáci by o víkendu měli pozorně sledovat předpověď počasí. Pokud se vyplní prognózy meteorologů a déšť nadále potrvá, výrazně se zvednou hladiny řek zejména na severu a západě Čech.

Deštníky s sebou, Česko zasáhnou silné lijáky. foto: Shutterstock

Někde dosáhnou až stupně povodňové aktivity. Informoval o tom Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Díky dešti by mohl být dostatek vody v horských peřejnatých úsecích řek, tyto úseky jsou však vhodné jen pro velmi zkušené a dobře vybavené vodáky.

"Sledovat tentokrát stavy vody se vyplatí, budou se měnit rychle," uvedl Jančar. Vytrvalý déšť by mohl splavnit říčky Rolavu či Bystřici v západních Čechách, na jihu například Černou nebo Malši. Na severu bude dostatek vody v Kamenici i v Jizeře, kde si zřejmě přijdou na své milovníci divoké vody.

Podle meteorologů se totiž může právě hladina této řeky výrazně zvýšit. Výrazný vzestup se čeká také u toků v povodí Lužické Nisy. "V sobotu se jede na Lužické Nise závod Nisa maraton, a pokud dost naprší, může být plavba po řece až nepříjemně rychlá" varoval Jančar.

Vysoký průtok už mají Ohře v Karlových Varech či Berounka v Plzni, dobře splavné jsou i menší toky jako Radbuza, Úhlava od Klatov, Úslava či Klabava. Na severu je bez problémů sjízdná Ploučnice i střední Labe. Otava je pro zkušené vodáky splavná od Čeňkovy Pily, od Sušice si na ni mohou troufnout i ostatní, stejně jako na Vltavu pod Vyšším Brodem. O víkendu se to však podle Jančara může změnit.

ČTĚTE VÍCE:

V dolním toku je splavná Úpa, Metuje i Tichá a Divoká Orlice, z moravských řek se vodáci mohou vydat na Moravu pod Raškovem, Odru pod Suchdolem nad Odrou, střední tok Bečvy či Dyji pod Znojmem. Průtoky zde zatím nejsou nijak vysoké.

O víkendu se vodáci a vodní záchranáři sejdou na společné akci na východočeské přehradě Pastviny. Na slalomovém kanálu v Praze Troji budou závodit raftaři.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...