13. ledna 2018 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hlavatý se do Senátu nevrátí, zvítězil Sobotka. Volby na Trutnovsku ovlivnil zmatek s lístky

Jiří Hlavatý (třetí zleva) na sjezdu hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Hlavatý (třetí zleva) na sjezdu hnutí ANO. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Exposlanec Jiří Hlavatý (ANO) se do pozice senátora nevrátí. V doplňovacích senátních volbách prohrál s Janem Sobotkou (STAN), který nasbíral 66 procent hlasů ve volebním obvodu Trutnovsko. Hlavatý získal 33,55 procenta hlasů, sečteno přitom bylo 82 procent okrsků. Někteří z voličů kvůli upraveným pravidlům měli problémy s volbou.

Oba kandidáti řekli, že finále a výsledky budou sledovat v soukromí. „Jsem pracovně v zahraničí, nic neplánuji,“ řekl Hlavatý.

Senátorské volby na Trutnovsku měly unikátní pravidla. Upravila je Státní volební komise kvůli tomu, že v tu samou dobu probíhaly i prezidentské volby. Pro volby do senátu přitom nebyly vytvořeny žádné speciální volební místnosti.

Lidé mohli svého senátora volit jednoduše tak, že jeho volební lístek vložili do obálky určené pro prezidentskou volbu společně s lístkem prezidentského kandidáta. „Oba dva lístky se dávají do jedné obálky – pro prezidenta i senátora. Když někdo nechtěl volit senátora, tak tam lístek pro senátora nedal,“ popisuje pravidla mluvčí trutnovské radnice Jan Masářík.

Upravená pravidla ale mohla způsobit zmatek mezi voliči. Platných hlasů je totiž jen 73 procent. Někteří z voličů totiž zřejmě nepochopili volební pravidla nebo netušili, že se nějaké senátní volby vůbec konají. „Lidé tady především netušili, že se volí i senátor. Nevěděli, co s tím mají dělat. Často je do obálky házeli oba dva. Hodně lidí lístky rovnou vyhazovalo,“ popsala jedna z místních žen Aneta Vlčková.

13.ledna 2018 v 15:58, příspěvek archivován: 13.ledna 2018 v 17:03

@VojtechGibis Lidi tady především netušili, že se volí i senátor. Nevěděli, co s tím mají dělat. Často je do obálky házeli oba dva. Hodně lidí lístky rovnou vyhazovalo.

„Pokud někdo z voličů odevzdal do obálky lístek s prezidentem a ne se senátorem, není to chyba. Hlas do senátních voleb zkrátka nebyl započten,“ komentuje Masařík.

Doplňovací volby se konaly kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Poslanecké sněmovny, mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal.

Volební lístky s prezidentským i senátním kandidátem voliči na Trutnovsku odevzdávali do volební urny v jedné obálce. Jedna obálka pro více druhů voleb se používá vůbec poprvé v historii.

Český statistický úřad (ČSÚ) v této souvislosti upozornil na možné komplikace. Někteří představitelé obcí na Trutnovsku před druhým kolem dokonce mluvili o riziku podvodů s hlasovacími lístky. Oslovení volební komisaři ale zatím žádné problémy v tomto směru nezaznamenali.

Vítěz doplňujících senátních voleb na Trutnovsku bude senátorem jen dva roky a devět měsíců.

Ondřej Patrovský, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz