Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hlavní hygienička Rážová má covid-19, na test šlo kvůli tomu 115 lidí. Ministr Vojtěch jde do karantény

Zleva ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek,... | foto: ČTK

Praha Hlavní hygienička Jarmila Rážová se nakazila koronavirem. Potvrdil to u ní výsledek testu. Rážová je nyní v domácí izolaci, Řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle ní nastoupí do domácí karantény. Do ní šel i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Centrální řídící tým pro Covid-19, který je poradním orgánem vlády, musel během dopoledne projít plošným testováním. A s ním i další lidé z okolí hlavní hygieničky Rážové. Členy týmu jsou představitelé silových resortů, ministr zdravotnictví, zástupci integrovaného záchranného systému, armády i vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Právě ten popsal, co následovalo po dopoledním zjištění, že Rážové vyšel pozitivní test na koronavir. 

„Celý centrální tým šel na testy, protože paní doktorka je jeho významnou součástí a jsme s ní často v kontaktu. Aktuálně v souvislosti s tím proběhlo 115 testů,“ řekl serveru Lidovky.cz Vladimír Dzurilla.

Podle něj ale centrální tým nepřestal pracovat. „Nyní se bavíme o tom, jak fungovat dál. Koordinační schůzky se pravděpodobně budou odehrávat v on-line režimu,“ dodal vládní zmocněnec s tím, že se čeká na výsledky testů u ostatních lidí z centrálního týmu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ani další lidé z úřadu vlády, kteří se účastnili úterní schůzky s Rážovou, do karantény nemusí. Babiš ve středu řekl, že podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové se jich žádná omezení týkat nebudou, protože při jednání seděli v dostatečné vzdálenosti a dodrželi další preventivní opatření. Babiš svůj další program nemění, uskuteční se i středeční mimořádné jednání kabinetu prostřednictvím videokonference.

Babiš uvedl, že ho Jágrová ve středu dopoledne kontaktovala. „Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy,“ řekl premiér. V místnosti je podle něj navíc až čtyřmetrový rozestup mezi řadou stolů, u kterých sedí zástupci Strakovy akademie a ostatní hosté. „Na základě toho paní Jágrová říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat,“ dodal premiér.

Babiš o dvouhodinové schůzce s hygieniky mluvil v úterý v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Zmínil, že vedle Rážové se jí zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Premiér však měl po celou dobu na sobě ochranu dýchacích cest a lidé z opačných stran jednacího sálu spolu nepřišli do bližšího kontaktu.

Jágrová Českému rozhlasu řekla, že jednací místnost je velká asi 50 až 60 metrů čtverečních, všichni účastníci měli roušku a používaly se mikrofony, takže nebylo nutné křičet. Hygienici nikoho nevyhodnotili jako „epidemiologicky závažný kontakt“ a opatření nenařídili. Lidi, kteří byli s Rážovou v užším kontaktu od neděle, obvolávají. „Někteří už šli na testy a postupně je zpracováváme,“ řekla rozhlasu Jágrová.

Vojtěch nastoupí do domácí karantény

Podle mluvčí ministerstva Vojtěch i další členové vedení resortu jdou dnes na testy a podle výsledků se rozhodne o postupu, uvedla mluvčí. Pražští hygienici oznámili, že dohledávají kontakty a posoudí, u kterých bude nutné testování a karantény.

„Laboratorní výsledek Hygienická stanice hlavního města Prahy obdržela v ranních hodinách dnešního dne a ihned zahájila příslušné epidemiologické šetření,“ uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Jméno hlavní hygieničky nesdělil. Zmínil pouze, že „pozitivní osoba“ je v domácí izolaci.

Rážová podle mluvčí ministerstva pocítila příznaky onemocnění, proto se nechala otestovat. „Paní hlavní hygienička má příznaky chřipky, nemá teplotu,“ řekl premiér. Uvedl, že s Rážovou mluvil kvůli zajištění fungování hygienické služby. Zmínil, že do karantény kvůli kontaktu s hygieničkou nastoupil vedle Vojtěcha i ředitel ÚZIS Dušek. ÚZIS shromažďuje údaje o vývoji koronavirové nákazy, Dušek výsledky pravidelně představuje na tiskových konferencích a účastní se jednání. Předseda vlády s hlavní hygieničkou také jednal, nařízenou izolaci ale nemá.

Podle Boublíka je cílem hygieniků dohledat maximální množství lidí a posoudit, zda byli s pacientem „v epidemiologicky významném kontaktu“. Poté se rozhodne o postupu, testech a karanténách.

Štěpanyová ČTK řekla, že ministr i další pracovníci ministerstva půjdou na testy ve středu. Podstoupit by je měli ti, kteří strávili s hlavní hygieničkou víc než 15 minut. Ministr bude mít domácí karanténu, uvedla mluvčí.

Vojtěch ve středu zrušil svůj program v Karlovarském kraji právě proto, že byl v kontaktu s člověkem pozitivním na covid-19, sdělil ČTK krajský úřad. Měl navštívit nemocnice v Chebu a Sokolově. Do Chebu sice dorazil, krátce po zahájení návštěvy se ale omluvil a z preventivních důvodů návštěvu ukončil a vrátil se do Prahy.

Ministerstvo přijímá opatření. V budově je povinné nošení roušek. Část zaměstnanců bude z preventivních důvodů pracovat z domova, upřesnila mluvčí.

Rážová vystoupila v neděli v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Mluvčí ČT Karolína Blinková ČTK sdělila, že televize bude postupovat podle doporučení hygieniků a lékařů. Nyní mapuje, s kým se hlavní hygienička v redakci zpravodajství a publicistiky setkala. Pracovníci pak půjdou na testy, podle výsledků se rozhodne o dalším postupu. 

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!