Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hlavní hygienička Rážová má covid-19, na test šlo kvůli tomu 115 lidí. Ministr Vojtěch jde do karantény

Zleva ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová . foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Hlavní hygienička Jarmila Rážová se nakazila koronavirem. Potvrdil to u ní výsledek testu. Rážová je nyní v domácí izolaci, Řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle ní nastoupí do domácí karantény. Do ní šel i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
  10:50aktualizováno  18:59

Centrální řídící tým pro Covid-19, který je poradním orgánem vlády, musel během dopoledne projít plošným testováním. A s ním i další lidé z okolí hlavní hygieničky Rážové. Členy týmu jsou představitelé silových resortů, ministr zdravotnictví, zástupci integrovaného záchranného systému, armády i vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Právě ten popsal, co následovalo po dopoledním zjištění, že Rážové vyšel pozitivní test na koronavir. 

„Celý centrální tým šel na testy, protože paní doktorka je jeho významnou součástí a jsme s ní často v kontaktu. Aktuálně v souvislosti s tím proběhlo 115 testů,“ řekl serveru Lidovky.cz Vladimír Dzurilla.

Podle něj ale centrální tým nepřestal pracovat. „Nyní se bavíme o tom, jak fungovat dál. Koordinační schůzky se pravděpodobně budou odehrávat v on-line režimu,“ dodal vládní zmocněnec s tím, že se čeká na výsledky testů u ostatních lidí z centrálního týmu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ani další lidé z úřadu vlády, kteří se účastnili úterní schůzky s Rážovou, do karantény nemusí. Babiš ve středu řekl, že podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové se jich žádná omezení týkat nebudou, protože při jednání seděli v dostatečné vzdálenosti a dodrželi další preventivní opatření. Babiš svůj další program nemění, uskuteční se i středeční mimořádné jednání kabinetu prostřednictvím videokonference.

Babiš uvedl, že ho Jágrová ve středu dopoledne kontaktovala. „Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy,“ řekl premiér. V místnosti je podle něj navíc až čtyřmetrový rozestup mezi řadou stolů, u kterých sedí zástupci Strakovy akademie a ostatní hosté. „Na základě toho paní Jágrová říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat,“ dodal premiér.

Babiš o dvouhodinové schůzce s hygieniky mluvil v úterý v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Zmínil, že vedle Rážové se jí zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Premiér však měl po celou dobu na sobě ochranu dýchacích cest a lidé z opačných stran jednacího sálu spolu nepřišli do bližšího kontaktu.

Jágrová Českému rozhlasu řekla, že jednací místnost je velká asi 50 až 60 metrů čtverečních, všichni účastníci měli roušku a používaly se mikrofony, takže nebylo nutné křičet. Hygienici nikoho nevyhodnotili jako „epidemiologicky závažný kontakt“ a opatření nenařídili. Lidi, kteří byli s Rážovou v užším kontaktu od neděle, obvolávají. „Někteří už šli na testy a postupně je zpracováváme,“ řekla rozhlasu Jágrová.

Vojtěch nastoupí do domácí karantény

Podle mluvčí ministerstva Vojtěch i další členové vedení resortu jdou dnes na testy a podle výsledků se rozhodne o postupu, uvedla mluvčí. Pražští hygienici oznámili, že dohledávají kontakty a posoudí, u kterých bude nutné testování a karantény.

„Laboratorní výsledek Hygienická stanice hlavního města Prahy obdržela v ranních hodinách dnešního dne a ihned zahájila příslušné epidemiologické šetření,“ uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Jméno hlavní hygieničky nesdělil. Zmínil pouze, že „pozitivní osoba“ je v domácí izolaci.

Rážová podle mluvčí ministerstva pocítila příznaky onemocnění, proto se nechala otestovat. „Paní hlavní hygienička má příznaky chřipky, nemá teplotu,“ řekl premiér. Uvedl, že s Rážovou mluvil kvůli zajištění fungování hygienické služby. Zmínil, že do karantény kvůli kontaktu s hygieničkou nastoupil vedle Vojtěcha i ředitel ÚZIS Dušek. ÚZIS shromažďuje údaje o vývoji koronavirové nákazy, Dušek výsledky pravidelně představuje na tiskových konferencích a účastní se jednání. Předseda vlády s hlavní hygieničkou také jednal, nařízenou izolaci ale nemá.

Podle Boublíka je cílem hygieniků dohledat maximální množství lidí a posoudit, zda byli s pacientem „v epidemiologicky významném kontaktu“. Poté se rozhodne o postupu, testech a karanténách.

Štěpanyová ČTK řekla, že ministr i další pracovníci ministerstva půjdou na testy ve středu. Podstoupit by je měli ti, kteří strávili s hlavní hygieničkou víc než 15 minut. Ministr bude mít domácí karanténu, uvedla mluvčí.

Vojtěch ve středu zrušil svůj program v Karlovarském kraji právě proto, že byl v kontaktu s člověkem pozitivním na covid-19, sdělil ČTK krajský úřad. Měl navštívit nemocnice v Chebu a Sokolově. Do Chebu sice dorazil, krátce po zahájení návštěvy se ale omluvil a z preventivních důvodů návštěvu ukončil a vrátil se do Prahy.

Ministerstvo přijímá opatření. V budově je povinné nošení roušek. Část zaměstnanců bude z preventivních důvodů pracovat z domova, upřesnila mluvčí.

Rážová vystoupila v neděli v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Mluvčí ČT Karolína Blinková ČTK sdělila, že televize bude postupovat podle doporučení hygieniků a lékařů. Nyní mapuje, s kým se hlavní hygienička v redakci zpravodajství a publicistiky setkala. Pracovníci pak půjdou na testy, podle výsledků se rozhodne o dalším postupu. 

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat