Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Homolka odstřihává Dbalého dědictví, na účetnictví ušetří 12 milionů ročně

Česko

  12:12aktualizováno  12:51
PRAHA - Nemocnice Na Homolce od začátku dubna ukončila spolupráci s dceřinou firmou Holte s.r.o., která pro nemocnici zajišťovala účetnictví a ekonomickou agendu. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl ředitel nemocnice Ivan Oliva. Tento krok by měl nemocnici ušetřit až 30 procent nákladů.

Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal jeho diář. foto: MAFRA - Robert RambousekLidové noviny

Není vyloučeno, že konečná uspořená suma bude ještě vyšší. „Jestliže jsme platili společnosti Holte s.r.o. za její služby 40 milionů ročně, tak odhadujeme, že těch patnáct milionů ušetříme. To znamená, že by naše vnitřní náklady pak měly být 25 milionů korun,“ doplnil šéf nemocnice později. Dodal, že z 39 zaměstnanců Holte s.r.o. bude 15 tuto práci vykonávat jako zaměstnanci nemocnice. Byli k nim doplněni čtyři noví.

Nemocnice Na Homolce byla ministerstvem zdravotnictví kritizována za nehospodárnost. Kvůli dřívější manipulaci s veřejnými zakázkami v nemocnici navíc půjde k soudu sedm lidí, včetně někdejšího ředitele Vladimíra Dbalého.

Dalším krokem ke zprůhlednění hospodaření nemocnice by mělo být ukončení spolupráce se druhou dceřinou firmou Holte Medical. Ta dodává nemocnici několik desítek tisíc položek. „To bude těžší. Musíme vytvořit i personální předpoklady, abychom zvládli všechno převést a vysoutěžit. To bude trvat měsíce. I termín do roku 2016 je poměrně napjatý,“ řekl Oliva.

Letos nemocnice podle ředitele plánuje znovu vysoutěžit nákupy za 590 milionů korun. Jedná se především o zdravotnický materiál, léčiva a zdravotnickou techniku, například robotický chirurgický operační systém Da Vinci.

V letech 2011 a 2013 podle auditu ministerstva zdravotnictví dodala firma Holte Medical materiál, léky a pomůcky za celkem 3,54 miliardy korun. Marže představovala přes 295 milionů korun. Podle ministerstva tak nemocnice postupovala nehospodárně.

Oliva na post ředitele nastoupil na začátku října po Michalu Šetlíkovi. Zjistil, že Nemocnice Na Homolce byla řízena nestandardně, neexistoval ekonomický úsek ani úsek obchodu a nákupu. „Celá ekonomika včetně účetnictví byla vyvedena mimo tělo společnosti. Dceřiná společnost Holte s.r.o. v podstatě ekonomicky vedla tu společnost. Bylo to naprosto opačně, než jak by to mělo být ve standardních firmách,“ řekl. Náprava poměrů podle něj musí probíhat postupně, aby nebylo ohroženo fungování nemocnice. 

V kauze Nemocnice Na Homolce státní zástupce 8. dubna obžaloval šest lidí, kteří podle něj jako organizovaná skupina způsobili nemocnici škodu za téměř 57 milionů korun. Podle žalobce z vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matuly jde opět o veřejné zakázky, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby.

Mezi obviněnými je Dbalý, který byl na počátku dubna propuštěn na kauci  z vazby. Tam naopak soud 3. dubna poslal bývalou hlavní účetní Nemocnice Na Homolce Emilii Bialešovou, která rovněž figuruje mezi obžalovanými.

Dva z této skupiny obžalovaných figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni za předání úplatku 5,7 milionu korun. Za loňské napadení svědka je obviněn jeden člověk.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat