Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hotel Thermal se nestane kulturní památkou, rozhodl ministr Herman

Hotel Thermal v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Thermal v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

KARLOVY VARY Ministr kultury Daniel Herman v pátek odmítl hotel Thermal v Karlových Varech prohlásit za kulturní památku, ačkoliv byl ministerstvem již půl roku předtím navržen. Státní hotel, který čeká rekonstrukce, tak nebude podléhat přísnějšímu dohledu nad stavebními úpravami. S krokem ministerstva nesouhlasí vnučka jedné z autorek stavby Věry Machoninové, Marie Kordovská, která architektku v médiích zastupuje.

Namístě jsou obavy, že hotelu teď hrozí nekvalitní rekonstrukce bez dozoru architekta. Hotel Thermal navíc letos slaví čtyřicet let od otevření.


Hotel Thermal v Karlových Varech byl postaven v letech 1967 až 1977 na základě návrhů manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Jde o ukázkový příklad architektonického stylu brutalismu. Město bylo jedním ze subjektů, které navrhovaly, aby ministerstvo kultury hotel zařadilo mezi kulturní památky. Ministerstvo v pátek o rozhodnutí magistrát informovalo.

Hotel byl postaven jako vládní a po neúspěšné snaze ministerstva financí hotel postupně prodávat, proti čemuž se zvedla vlna nevole i ze strany architektů hotelu, se začalo uvažovat o jeho prohlášení za národní kulturní památku.

Pohled na Thermal Hotel
Hotel Thermal v Karlových Varech.

„Neprohlášením hotelu Thermal za kulturní památku upřednostnil ministr kultury své politické zájmy před kulturními hodnotami, které má chránit. Vzhledem k tomu, že Thermal je státním majetkem, považuji rozhodnutí ministra za zanedbání jeho povinností,“ prohlásila Kordovská.

Míní, že architektura Thermalu pomáhá karlovarskému festivalu šířit českou kulturu do zahraničí. „Jediné, co k tomu potřebuje, je kvalitní rekonstrukce pod dohledem výborného architekta, kterou by jeho památková ochrana zaručila,“ uvedla Kordovská.

Iniciativu vyhlásit Thermal jako kulturní památku podpořilo i město Karlovy Vary. Komise ministerstva kultury hotel pro schválení navrhla před půl rokem. Odmítnutí Daniela Hermana teď tak možná otevřelo dveře nekvalitním rekonstrukcím bez architekta. Dnes hotel Thermal slouží jako základna Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Proti rozhodnutí je možné podat do 15 dnů rozklad

„Proti rozhodnutí je možné podat do 15 dnů rozklad. Tím, jestli ho město bude podávat, jsme se zatím nezabývali. Bude to asi předmětem jednání na další radě města,“ řekl primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.

Hotel Thermal patří společnosti Thermal - F, jejímž jediným akcionářem je stát prostřednictvím ministerstva financí. Hotel, postavený podle návrhu manželů Machoninových v 70. letech, je v současné době značně zanedbaný a potřebuje opravy. Ministerstvo loni rozhodlo, že rekonstrukce začne letos po skončení filmového festivalu. Odhadované náklady na opravu hotelu bez venkovního bazénu jsou 734 milionů korun.

Prohlášení hotelu za kulturní památku by mohlo rekonstrukci zkomplikovat. Bylo by totiž nutné každou úpravu konzultovat s památkáři.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...