Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nařčení Zemana z rakoviny není trestné, rozhodl s konečnou platností žalobce. Otřesné, reaguje Hrad

Prezident Miloš Zeman (20. března 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (20. března 2018). | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Je rozhodnuto. Bývalý brněnský radní Svatopluk Bartík se s konečnou platností vyhne hrozbě trestního stíhání za to, že na sociální síti Facebook nařkl prezidenta Miloše Zemana z rakoviny v posledním stadiu. Státní zástupce podle zjištění serveru Lidovky.cz zamítl stížnost Hradu proti odložení věci. Původně policie prověřovala kauzu pro podezření ze dvou trestných činů.

„Závěr o tom, že v případě výroku Svatopluka Bartíka na adresu Miloše Zemana není dáno podezření z trestného činu, dle státního zástupce vychází v případě trestného činu pomluvy z absence jeho úmyslného zavinění, zejména ve vztahu k zákonem předvídanému škodlivému následku, jakož i jeho nedostatečné způsobilosti k tomuto následku,“ uvedl pro Lidovky.cz dozorující státní zástupce Arne Nekula.

Policie tvrzení Bartíka prověřovala i kvůli podezření z poškození cizích práv. V této části kauzy státní zástupce přitakal závěru kriminalistů, že Zemanovi vzhledem k jeho znovuzvolení výroky radního neublížily. „Nebylo shledáno naplnění ani stránky objektivní, tedy vznik vážné újmy na právech poškozeného. Usnesení policejního orgánu o odložení věci je tedy pravomocné,“ dodal Nekula.

Podle informací serveru Lidovky.cz státní zástupce vyřídil stížnost podanou právním zástupcem prezidenta republiky Markem Nespalou uplynulý čtvrtek. V pondělí pak Městské státní zastupitelství v Brně, jež prověřování dozorovalo, obdrželo oficiální informaci, že se Hrad s výrokem žalobce seznámil. Aktuálně už nemá hlava státu žádnou řádnou možnost, jak se proti závěru žalobce Nekuly bránit. 

Civilní žaloba o 5 milionů

„Odůvodnění a právní závěry tohoto usnesení jsou ve svém společenském přesahu právně otřesné,“ reagoval pro Lidovky.cz na čerstvé rozhodnutí žalobce advokát Nespala (kompletní vyjádření zde). Lidovky.cz požádaly o reakci i Bartíka. Exradní odepsal, že se podrobněji vysloví v průběhu odpoledne na svém facebookovém profilu. Učinil tak krátce před 13. hodinou.

Bartík dramaticky vstoupil do veřejné diskuse v listopadu 2017. Tehdy pár dní před registrací kandidátů do klání o nejvyšší ústavní funkci v zemi napsal na Facebooku, že Miloš Zeman umírá na rakovinu a má před sebou nejvýš sedm měsíců života. Zdroj svých informací neuvedl. Neupřesnil ani, o jaký nádor se má jednat.

Miloš Zeman během návštěvy Plzeňského kraje.
Advokát Marek Nespala.

„Kdyby nešlo o nejvyššího státního činitele, navíc v období sestavování vlády, a Zeman zároveň znovu nekandidoval, jistě bych to nešířil. Myslím tedy, že je vysoký veřejný zájem na tom, aby to veřejnost věděla,“ napsal tehdy Bartík. Po mimořádně prudké reakci tehdejší radní za hnutí Žít Brno příspěvek stáhnul. Zmínil se, že takto bouřlivou odezvu nečekal. Později se k nařčení prezidenta už prakticky nevyjadřoval. 

07.listopadu 2017 v 15:53, příspěvek archivován: 11.února 2019 v 11:21

Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na S. Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení. https://t.co/l2R3U2dUYt

Hrad obratem vyrazil do protiútoku. Zemanův advokát Marek Nespala podal trestní oznámení, k soudu na Zemanovu obranu zamířila i civilní žaloba. Hlava státu si řekla o finanční kompenzaci ve výši 5 milionů korun. Kriminalisté prověřování uzavřeli loni v prosinci, aniž by radního obvinili. Advokát Nespala se pozastavil nad tím, že policisté rezignovali na odhalení zdroje Bartíkových informací.

‚Je to delikt ohrožovací‘

Rozladěný advokát

Podle právního zástupce prezidenta republiky Marka Nespaly aktuální závěr státního zástupce Nekuly napříště umožňuje, aby o sobě lidé šířili pomluvy beztrestně.
Budete-li mít ambivalentní vztah ke svému sousedovi, konkurentovi, nadřízenému, starostovi či politikovi, můžete o něm na svém FB sdělit, že provádí zvrácené sexuální praktiky se zvířaty, které pak následně pojídá.
Pokud někdo z přátel na FB tuto atraktivní informaci digitální rychlostí zveřejní, nemusíte mít strach ze svého trestního postihu, pokud napíšete na policii, že tuto informaci máte z důvěryhodného zdroje, potvrzeného jiným důvěryhodným zdrojem a poškozenému se nepodaří sehnat důkaz o neexistenci takového zdroje, když se navíc minulý týden v restauraci nechal slyšet, jak mu chutná vepřové!?,“ napsal advokát na web Pražského hradu.

„Poškozený se proto nemůže ubránit dojmu, že výše poukázaná tvrzení policejního orgánu, vyřčená bez jakéhokoli bližšího odůvodnění, důkazní opory či komparace s tvrzeními poškozeného, by spíše slušela (zjevně účelové) obhajobě Svatopluka Bartíka a nikoliv nestrannému orgánu činnému v trestním řízení,“ napsal Zemanův právní zástupce do stížnosti, kterou Lidovky.cz získaly. Žalobce ji obdržel loni 27. prosince. 

Podle Nespaly navíc nebyl správný závěr policie, že jelikož Zemana voliči vyslali do druhého mandátu, tvrzení Bartíka se ho nemohlo dotknout. „Tento delikt, tedy ohrožení cizích práv, je deliktem ohrožovacím, nikoliv následkovým,“ argumentoval Zemanův právní zástupce. „Názor státního zastupitelství je, že pokud vyhrál, tak se nic nestalo. Ale to není pravda,“ vysvětloval serveru Lidovky.cz Nespala.

Sám prezident počin Bartíka komentoval bez servítek. Pár dní po zveřejnění třaskavých informací vystoupil v rozhovoru v TV Barrandov, kde radního ostře odsoudil. „Ten člověk je svině, tohle se prostě nedělá,“ prohlásil. Šanci na satisfakci má hlava státu ještě v civilním řízení, jež soud loni v červnu na žádost Hradu přerušil do doby, než se uzavře trestní část příběhu. 

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...