Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hřib vyzval Babiše, aby neblokoval směny majetku s Prahou. Premiér od něj naopak žádá odpověď k vládní čtvrti

Zdeněk Hřib na jednání koalice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Hřib na jednání koalice. | foto: MAFRA, František Vlček

PRAHA Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby dal Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pokyn k uskutečnění už dříve domluvených majetkových směn mezi státem a hlavním městem. Babiš žádá, aby mu primátor odpověděl na dopisy k vládní čtvrti.

Hřib v dopisu píše, že Babiš tyto už připravené transakce zastavil kvůli pozemkům v Letňanech, kde chce premiér postavit areál pro úředníky a s městem se mu nedaří najít shodu. 

Hřibovi jde o dojednané výměny areálů škol a sportovišť za hasičské zbrojnice, policejní služebny a další nemovitosti v majetku města. Město je podle primátora připravilo v červnu 2016, ale byly na příkaz premiéra „plošně zastaveny kvůli Letňanům“. „Navrhuji proto, abyste dal pokyn ředitelce ÚZSVM Kateřině Arajmu ke spuštění dlouho připravovaných majetkových směn a vzájemně jsme mohli nalézt majetek, který je možné směnit a pomůže oběma stranám k řešení jejich strategických záměrů,“ vyzval primátor Babiše.

Babiš v Letňanech.
Andrej Babiš v Letňanech.

Premiér dříve uvedl, že směny neblokuje. „Pan primátor má ode mě od července vícero dopisů, tak ať se obtěžuje na ně odpovědět,“ napsal Babiš v textové zprávě na žádost o vyjádření ke Hřibově výzvě. Vedení města je ochotné uvolnit pozemky pro vládní čtvrť v Letňanech za předpokladu, že stát dostaví pražský vnější dálniční okruh, přispěje na vnitřní okruh a postaví nemocnici. Babiš v červenci Hřibovi napsal, že stát s financováním výstavby vnějšího okruhu počítá, pro vnitřní okruh se nabízí forma projektu spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP) a místo nemocnice preferuje traumacentrum.

Primátor v dopisu také uvedl, že v případě dalšího zdržení propadnou cenové posudky nemovitostí, což by celý proces zdrželo o dalších několik desítek měsíců až let. ÚZSVM tím navíc podle něj porušuje občanský zákoník. Primátor dodal, že by se členové vlády a pražské rady měli sejít ke konstruktivnímu jednání namísto vyměňování dopisů.

Hřib napsal i to, že by město uvítalo, kdyby mu ÚZSVM směnil či prodal pozemky zahrádkářské kolonie Na Balkáně tak, aby magistrát mohl zajistit její zachování. Vedení města se nebrání ani bezplatnému převzetí chátrajících karlínských kasáren a rádo by jednalo o dalších prázdných budovách v majetku státu, dodal primátor.

Babiš by rád od města získal pozemky v Letňanech, kde by chtěl postavil areál pro tisíce státních úředníků. Na plánu se s vedením Prahy dlouhodobě nemůže shodnout, Hřib opakovaně uvedl, že v Letňanech nechce „úřednické ghetto“ a že před dalším jednáním požaduje splnění několika podmínek. Kromě nyní uvedeného odblokování majetkových změn jde o dostavbu vnějšího okruhu, příspěvek státu 60 miliard korun na dostavbu vnitřního a stavbu nové nemocnice v Letňanech.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...