Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hřib vyzval Babiše, aby neblokoval směny majetku s Prahou. Premiér od něj naopak žádá odpověď k vládní čtvrti

Zdeněk Hřib na jednání koalice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Hřib na jednání koalice. | foto: MAFRA, František Vlček

PRAHA Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby dal Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pokyn k uskutečnění už dříve domluvených majetkových směn mezi státem a hlavním městem. Babiš žádá, aby mu primátor odpověděl na dopisy k vládní čtvrti.

Hřib v dopisu píše, že Babiš tyto už připravené transakce zastavil kvůli pozemkům v Letňanech, kde chce premiér postavit areál pro úředníky a s městem se mu nedaří najít shodu. 

Hřibovi jde o dojednané výměny areálů škol a sportovišť za hasičské zbrojnice, policejní služebny a další nemovitosti v majetku města. Město je podle primátora připravilo v červnu 2016, ale byly na příkaz premiéra „plošně zastaveny kvůli Letňanům“. „Navrhuji proto, abyste dal pokyn ředitelce ÚZSVM Kateřině Arajmu ke spuštění dlouho připravovaných majetkových směn a vzájemně jsme mohli nalézt majetek, který je možné směnit a pomůže oběma stranám k řešení jejich strategických záměrů,“ vyzval primátor Babiše.

Babiš v Letňanech.
Andrej Babiš v Letňanech.

Premiér dříve uvedl, že směny neblokuje. „Pan primátor má ode mě od července vícero dopisů, tak ať se obtěžuje na ně odpovědět,“ napsal Babiš v textové zprávě na žádost o vyjádření ke Hřibově výzvě. Vedení města je ochotné uvolnit pozemky pro vládní čtvrť v Letňanech za předpokladu, že stát dostaví pražský vnější dálniční okruh, přispěje na vnitřní okruh a postaví nemocnici. Babiš v červenci Hřibovi napsal, že stát s financováním výstavby vnějšího okruhu počítá, pro vnitřní okruh se nabízí forma projektu spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP) a místo nemocnice preferuje traumacentrum.

Primátor v dopisu také uvedl, že v případě dalšího zdržení propadnou cenové posudky nemovitostí, což by celý proces zdrželo o dalších několik desítek měsíců až let. ÚZSVM tím navíc podle něj porušuje občanský zákoník. Primátor dodal, že by se členové vlády a pražské rady měli sejít ke konstruktivnímu jednání namísto vyměňování dopisů.

Hřib napsal i to, že by město uvítalo, kdyby mu ÚZSVM směnil či prodal pozemky zahrádkářské kolonie Na Balkáně tak, aby magistrát mohl zajistit její zachování. Vedení města se nebrání ani bezplatnému převzetí chátrajících karlínských kasáren a rádo by jednalo o dalších prázdných budovách v majetku státu, dodal primátor.

Babiš by rád od města získal pozemky v Letňanech, kde by chtěl postavil areál pro tisíce státních úředníků. Na plánu se s vedením Prahy dlouhodobě nemůže shodnout, Hřib opakovaně uvedl, že v Letňanech nechce „úřednické ghetto“ a že před dalším jednáním požaduje splnění několika podmínek. Kromě nyní uvedeného odblokování majetkových změn jde o dostavbu vnějšího okruhu, příspěvek státu 60 miliard korun na dostavbu vnitřního a stavbu nové nemocnice v Letňanech.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!