Neděle 15. prosince 2024, svátek má Radana, Radan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hromadný hrob vojáků Rudé armády v Brně leží mimo pietní místo

Česko

  18:49
BRNO - Vojáci Rudé armády v Brně-Králově Poli pochováni jsou, hromadný hrob se však s největší pravděpodobností nachází mimo pietní prostor tamního památníku. Zřejmě až pod místem, kde lidé usedají na lavičky a hrají pétanque. Pravděpodobnou polohu hromadného hrobu ukázal geofyzikální průzkum, který si objednal a ze svého zaplatil místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán (ODS).

Pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově Poli v den 20. výročí Sametové revoluce polepil někdo plakáty s fotkami obětí komunistického režimu. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Brněnští radní chtěli původně prostor s žulovým pomníkem i záhony, které hroby symbolicky označují, oplotit. Mělo se tak zamezit tomu, aby tam lidé venčili psy, a zachovali tak pietu místa. "Byly by to vyhozené peníze. Oplocovat něco, kde nic není, by byla Potěmkinova vesnice," řekl Pelán.

Voják střeží při pietním aktu pomník ozdobený spornou hvězdou s překříženým srpem a kladivem.

Posudek chce nyní dát pracovní skupině oborníků, která se schází na radnici a v níž zasedají kromě úředníků hlavně historici a odborníci na památky.

"Rád jim ho poskytnu, ať mají podklady," uvedl Pelán. Podle něj by radnice měla na místě nechat udělat sondy. Odborníci by zjistili, zda geofyzikální měření skutečně zobrazila hromadný hrob vojáků z druhé světové války.

Souhlasil by i s exhumací těl - ostatky vojáků by se převezly na pietní pohřebiště na Ústřední hřbitov, a park by mohl sloužit lidem.

Zároveň by se vyjasnily některé historické otázky, například, kolik lidí je skutečně na místě pohřbeno. Na žulovém pomníku se na nápisu mluví o 326 vojácích spojeneckých armád. "To je příliš malý prostor na tolik těl," míní Pelán.

Pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově Poli v den 20. výročí Sametové revoluce polepil někdo plakáty s fotkami obětí komunistického režimu.Spor o srp a kladivo
Pomník je známý sporem o srp a kladivo. Pelán z něj symboly, které považuje za znaky mezinárodního komunismu, nechal před několika lety odstranit.

Radnice je tam letos na jaře vrátila s tím, že se jedná o znak vojáků Rudé armády. Historici to odmítli a doporučili prostou rudou hvězdu. Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek toto stanovisko zopakoval v polovině listopadu v dopise brněnským památkářům. Rozhodnutí brněnského magistrátu vrátit na pomník srp a kladivo v listu označil za nemravné.

"Symbol mezinárodního komunismu znesvěcuje válečný hrob," uvedl.

Podle Knížka se ve sporu pomíjí rok 1968, kdy se symbol srpu a kladiva v ČR stal symbolem okupačního režimu, a rok 1989, kdy byl jako takový odstraněn.

Kdyby prý chtěl někdo znesvětit památku padlých vojáků, jak argumentují zastánci symbolu, odstranil by celý pomník. Nikdo však o to neusiluje. "Ve sporu jde pouze o přízemní zneužití památky osvoboditelů pro propagaci jedné z politických stran," napsal Knížek.

Na magistrátu se nyní kvůli pomníku schází odborná komise, nejspíš zhodnotí minulé kroky radnice a navrhne další postup.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!