Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ideálně smrk ztepilý vysoký 22 metrů. Praha stále hledá vánoční strom, lidé mohou posílat tipy

Česko

  5:00
Praha - Lidé mají stále možnost doporučit vánoční strom, který bude letos stát na Staroměstském náměstí. Firma Taiko, která v tomto místě organizuje trhy, vyhlásila soutěž již 26. června. V půli srpna se ale stále nepoštěstilo nalézt vhodného kandidáta. Čas na posílání tipů ale brzy vyprší. Nejzazší termín je 30. srpen. Společnost se snaží lidi motivovat finanční odměnou ve výši 10 000 korun.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Na Staroměstském náměstí se rozsvítil vánoční strom. Až napotřetí, kvůli zamrzlému notebooku

Jehličnan, který bude v prosinci na Staroměstském náměstí stát, by měl být ideálně smrk ztepilý vysoký 22 metrů. Společnost Taiko uvedla v tiskové zprávě, že jí přišlo od začátku prázdnin 14 tipů, ovšem žádný z těchto stromů prý nesplňoval potřebné parametry, aby mohl stát v centru metropole. „Máme ještě v záloze tip z loňska, věříme ale, že se nějaký zajímavý a hezký strom objeví,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí firmy Hana Tietze.

Vánoční trhy a rozsvícený stromeček na Staroměstském náměstí.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí se podle CNN umístily do 10 nejlepších na...

Tip na strom může dát prostřednictvím internetového formuláře každý – nemusí být ani majitelem pozemku. Podle Tietze se ale ozývají většinou sami majitelé, odpadá tak diskuze a přesvědčování. „Letos se nám navíc lidé mohou přihlásit i se stromy, které nejsou bezprostředně u silnice, jsme totiž schopní si pro něj zajet speciálním pásovým jeřábem, jako tomu bylo v minulém roce,“ uvedl provozní ředitel Taika Petr Hozák. 

Vánoční smrk tehdy pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Na soukromém pozemku rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

Nejideálnější jsou stromy, které by tak jako tak musely být pokáceny. Takové stromy se mohou nacházet na stavebních pozemcích, jsou přerostlé nebo jinak nebezpečné svému okolí. Neměly by být ale vyšší než 25 metrů. Vítěze pak zkrátí na požadovaných 22 metrů. Další podmínkou je zdraví stromu. Strom před celým procesem nejprve projde detailním průzkumem dendrologů z Mendelovy univerzity v Brně. 

Praha rozmístí protiteroristické zábrany. Půltunové city bloky ochrání velikonoční trhy

Vedle zdraví stromu je důležité i správné ukotvení. Právě nedostatečné ukotvení způsobilo neštěstí v roce 2003, kdy se více než pětadvacetimetrový vánoční smrk na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí.

Porota vybere vítězný strom během září, jehličnan se pak slavnostně rozsvítí na konci listopadu.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat