Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínský zátah na Vánoce. Na školách se nesměly předávat dárky, z ulic mizely dekorace

V některých městech v Číně byly zakázány vánoční dekorace i předávání dárků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V některých městech v Číně byly zakázány vánoční dekorace i předávání dárků. | foto: Shutterstock

PEKING/PRAHA Zaměřte se na tradiční čínskou kulturu, vzkázaly vlády několika čínských provincií svým občanům. Součástí zátahu na církve se státní a regionální instituce v Čínské lidové republice rozhodly, že by lidé neměli slavit Vánoce. V některých městech, školách a úřadech se tak nesměly používat tradiční dekorace ani předávat dárky.

Ve městě Lang-fang ve východočínské provincii Che-pej se letos neobjevily žádné vánoční ozdoby ani osvětlení. Úřady totiž rozhodly, že bude lepší zakázat jejich prodej, stejně jako obchodování s veškerým zbožím s vánoční tématikou. Oficiální důvod? Udržení stability a kontrola podomních prodejců.

Lang-fang však nebylo jediné město, kde byly letos zakázány Vánoce. Město Čchang-ša v provincii Hunan vydalo před vánočními svátky nařízení pro školy, které jasně zakazovalo slavení „západních svátků“ jako jsou právě Vánoce, a to včetně předávání dárků, nebo i sdílení příspěvků na sociálních sítích s touto tematikou. Podle agentury AP proběhl takový zákaz přinejmenším ve čtyřech velkých čínských městech.

Nařízení je podle deníku The Guardian součástí širšího zátahu na církve. Přestože je v ČLR křesťanství povoleno jako jedno z náboženství, řada z nich podléhá sankcím či zákazům.

Pro mnohé však mají i v Číně Vánoce jen málo společného s vírou. Například v Pekingu jsou všechna nákupní centra vyzdobená klasickými dekoracemi. Pro mnoho lidí jde totiž primárně o svátek konzumu a slev na řadu produktů. Podle pozorovatelů jsou zákazy způsobeny spíše vlastní interpretací čínské vládní politiky lokálními úřady, které často bojují proti církvím.

Před pár týdny například v rámci tohoto tažení v čínském městě Kanton v provincii Kuang-tung policie provedla razii v dětském čtenářském klubu Bible. Začátkem prosince pak ve městě Čcheng-tu úřady zadržely stovku křesťanů.

Pálení knih i zříkání se víry

V Pekingu v září proběhl zátah na největší protestantskou církev v Číně, Církev Sionu, kterou úřady v ten den rozpustili. Přibližně šedesátka vládních zaměstnanců v doprovodu policistů vstoupila během odpoledne na pozemky církve a prohlásila ji za ilegální. Budovy následně úředníci zapečetili. Všem kněžím byly také zmrazeny účty.

Podle pastorů a organizací monitorujících náboženské obce v Číně ničili zaměstnanci vlády kříže, pálili Bible, zavírali kostely a zároveň nutili místní obyvatele podepisovat dokumenty, kterými se zříkali víry. Tehdy to prý bylo poprvé od Velké kulturní revoluce, která skončila v roce 1976, kdy byli křesťané nuceni podepisovat podobná prohlášení.

„Církve se budou vyvíjet. Jejich blokování pouze vyostří konflikty ve společnosti,“ sdělil v telefonním rozhovoru pro AP kněz církve Sionu Ezra Čin Mingri. Podle úřadů však byla církev rozpuštěna v souladu se zákony, jelikož se neregistrovala u vládních orgánů jako náboženská organizace.

Čína má celkem na 38 milionů protestantů a podle expertů bude mít během několika let největší křesťanskou populaci na světě. I z tohoto důvodu se čínská vláda naopak snaží v posledních letech budovat dobré vztahy s Vatikánem. Zásahy proti protestantům však stále probíhají.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Vojáci hlídají hranice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Vojáci hlídají hranice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Vojáci hlídají hranice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!