Ve městě Lang-fang ve východočínské provincii Che-pej se letos neobjevily žádné vánoční ozdoby ani osvětlení. Úřady totiž rozhodly, že bude lepší zakázat jejich prodej, stejně jako obchodování s veškerým zbožím s vánoční tématikou. Oficiální důvod? Udržení stability a kontrola podomních prodejců.
Lang-fang však nebylo jediné město, kde byly letos zakázány Vánoce. Město Čchang-ša v provincii Hunan vydalo před vánočními svátky nařízení pro školy, které jasně zakazovalo slavení „západních svátků“ jako jsou právě Vánoce, a to včetně předávání dárků, nebo i sdílení příspěvků na sociálních sítích s touto tematikou. Podle agentury AP proběhl takový zákaz přinejmenším ve čtyřech velkých čínských městech.
Čína po pohřbech se striptérkami zakročí i proti okázalým svatbám. Neslučují se se socialismem |
Nařízení je podle deníku The Guardian součástí širšího zátahu na církve. Přestože je v ČLR křesťanství povoleno jako jedno z náboženství, řada z nich podléhá sankcím či zákazům.
Pro mnohé však mají i v Číně Vánoce jen málo společného s vírou. Například v Pekingu jsou všechna nákupní centra vyzdobená klasickými dekoracemi. Pro mnoho lidí jde totiž primárně o svátek konzumu a slev na řadu produktů. Podle pozorovatelů jsou zákazy způsobeny spíše vlastní interpretací čínské vládní politiky lokálními úřady, které často bojují proti církvím.
Před pár týdny například v rámci tohoto tažení v čínském městě Kanton v provincii Kuang-tung policie provedla razii v dětském čtenářském klubu Bible. Začátkem prosince pak ve městě Čcheng-tu úřady zadržely stovku křesťanů.
Pálení knih i zříkání se víry
V Pekingu v září proběhl zátah na největší protestantskou církev v Číně, Církev Sionu, kterou úřady v ten den rozpustili. Přibližně šedesátka vládních zaměstnanců v doprovodu policistů vstoupila během odpoledne na pozemky církve a prohlásila ji za ilegální. Budovy následně úředníci zapečetili. Všem kněžím byly také zmrazeny účty.
Čína legalizovala výchovné tábory, jejichž existenci dosud popírala. Zadržuje až milion Ujgurů |
Podle pastorů a organizací monitorujících náboženské obce v Číně ničili zaměstnanci vlády kříže, pálili Bible, zavírali kostely a zároveň nutili místní obyvatele podepisovat dokumenty, kterými se zříkali víry. Tehdy to prý bylo poprvé od Velké kulturní revoluce, která skončila v roce 1976, kdy byli křesťané nuceni podepisovat podobná prohlášení.
„Církve se budou vyvíjet. Jejich blokování pouze vyostří konflikty ve společnosti,“ sdělil v telefonním rozhovoru pro AP kněz církve Sionu Ezra Čin Mingri. Podle úřadů však byla církev rozpuštěna v souladu se zákony, jelikož se neregistrovala u vládních orgánů jako náboženská organizace.
Čína má celkem na 38 milionů protestantů a podle expertů bude mít během několika let největší křesťanskou populaci na světě. I z tohoto důvodu se čínská vláda naopak snaží v posledních letech budovat dobré vztahy s Vatikánem. Zásahy proti protestantům však stále probíhají.