• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Izrael a JAR: důkaz o jaderné spolupráci?

Česko

Konvenční, chemické i jaderné hlavice prý Izrael v 70. letech nabízel Jihoafrické republice, kde tehdy vládl režim apartheidu. Izraelská vláda ale tvrzení britských novin označuje za „nepodložené“.

JERUZALÉM/PRAHA Spekuluje se o tom už více než třicet let. Konkrétně od září 1979, kdy americký satelit zachytil podezřelý záblesk nad hladinou Indického oceánu. Oním zábleskem prý byl pokusný jaderný výbuch a jeho autory Jihoafrická republika, Izrael anebo oba dohromady. Zvláštní vyšetřovací komise ustavená tehdejším americkým prezidentem Jamesem Carterem sice tyto spekulace nepotvrdila, na životaschopnosti jim to ale neubralo.

A nyní se objevil materiál, který má jadernou spolupráci - či spíše pokus o ni - mezi JAR a Izraelem dokazovat. Britský deník The Guardian včera napsal, že izraelská vláda již v roce 1975 nabízela svým jihoafrickým protějškům dodávky raket včetně nukleárních náloží. Jedním z důkazů má být memorandum podepsané tehdejšími ministry obrany obou zemí - P. W. Bothou a Šimonem Peresem, shodou okolností pozdějšími prezidenty obou zemí. Z obchodu prý ovšem sešlo, a to z finančních důvodů.

Izraelská vláda tvrzení o spolupráci s tehdejším režimem apartheidu v JAR odmítá. „Škoda že noviny (The Guardian - pozn. LN) nepožádaly prezidentskou kancelář o vyjádření. Pokud by tak učinily, zjistily by, že ta zpráva je chybná a nepodložená,“ citoval Peresovu mluvčí izraelský list Haarec.

Pro Izrael a potažmo i celý Západ přichází tvrzení britského levicového listu v nepříliš vhodnou dobu. Jednak se stupňuje tlak na Írán a jedním z argumentů pro zpřísněnou kontrolu jeho jaderného arzenálu je právě obava, aby své nukleární schopnosti nešířil dál. A v New Yorku se navíc chýlí ke konci konference o revizi Smlouvy o nešíření nukleárních zbraní (NPT), která je součástí „protijaderné“ ofenzivy amerického prezidenta Baracka Obamy.

Britský The Guardian se ve své zprávě opřel o materiály, které prý při přípravě své knihy o jaderné spolupráci mezi Izraelem a JAR získal americký historik Sasha PolakowSuransky, který pracuje mimo jiné pro prestižní časopis Foreign Affairs. Zjištění se mají objevit v jeho nové knize The Unspoken Alliance: Israel’s Secret Relationship with Apartheid South Africa, která vychází v USA právě tento týden. Polakow-Suransky se opírá o dokumenty, které byly údajně odtajněny jihoafrickou stranou - byť se tomu podle Guardianu pokoušeli v Izraeli zabránit. „Jihoafričané vypadali, jako by jim to bylo jedno. Začernili několik řádek a dali mi to,“ řekl listu Polakow-Suransky.

Jedním z nich je právě zápis ze schůzky Perese s Bothou z 31. března 1975, kde Izraelci měli svým jihoafrickým partnerům nabídnout prodej raket typu Jericho schopných nést jaderné nálože. JAR byla v té době stále ještě několik let vzdálena od schopnosti vyrobit vlastní atomové bomby, zatímco Izrael jimi zřejmě již disponoval.

„Tři formáty“ Další schůzka se uskutečnila začátkem června roku 1975 a v memorandu se mluví o „tématu Chalet“, což má být právě kódované označení pro rakety Jericho, a jejich „odpovídajícím vybavení“, což je prý odkaz právě na jaderné hlavice. Peres prý také hovořil o „třech formátech“, což podle Guardianu představovalo konvenční, chemické a nukleární nálože. Dohoda prý nakonec ztroskotala kvůli tomu, že Bothovi přišly finanční náklady příliš vysoké. Nebylo také jasné, zda by s tím souhlasila celá izraelská vláda.

Pokud by byly dokumenty pravdivé, znamenalo by to zároveň důkaz o existenci izraelského jaderného arzenálu, který je neoficiálně odhadován na 80-200 nukleárních hlavic.

Jihoafrická republika vlastnictví jaderných zbraní přiznala až počátkem 90. let, kdy bělošská vláda předávala moc zástupcům černošské populace. Oznámila také, že veškerý arzenál zničila.

***

JIHOAFRICKÉ HLAVICE

Začátek jihoafrického jaderného programu se datuje přinejmenším do 60. let. V roce 1975 JAR chystala podzemní jaderný test, po odhalení ale od něj couvla. O čtyři roky později byl zaznamenán záblesk nad Indickým oceánem, spekuluje se právě o pokusném výbuchu. V roce 1993 prezident de Klerk oznámil, že JAR vyrobila -a pak zničila - několik jaderných hlavic. Šlo o šest hotových a jednu dokončovanou nálož.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás