Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak se bude kontrolovat zákaz nočního vycházení? Každý dokument nám pomůže, říká městská policie v Praze

Městská policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská policie | foto: Wikimedia commons

PRAHA Úderem půlnoci na středu 28.října začíná v Česku platit zákaz nočního vycházení. Jde o další mimořádné nařízení, pomocí něhož se vláda snaží omezit šíření koronaviru. Lidé musí na žádost policie prokázat účel své noční cesty. „Obecně každý dokument, kterým budou osoby disponovat, umožní jednodušší řešení hlídkám v ulicích,“ říká v rozhovoru mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Lidovky.cz: Jak budou pražští strážníci kontrolovat dodržování zákazu nočního vycházení?
Nově zavedená opatření, stejně jako všechna současně platná, budeme kontrolovat v rámci běžného výkonu služby. Reagovat budeme také na oznámení prostřednictvím tísňové linky, případně na podněty přímo v ulicích. Prioritou pro nás však i nadále zůstávají kontroly prostředků městské hromadné dopravy a souvisejících prostor.

Lidovky.cz: Budete posilovat noční hlídky? 
Městská policie nasazuje denně do výkonu služby maximální možný počet strážníků, kteří se vedle kontroly mimořádných opatření věnují i dalším činnostem.

Lidovky.cz: Podle čeho se budete rozhodovat, koho v noci zastavíte?
Případné kontroly občanů jsou vždy na individuálním posouzení daného strážníka. Vždy je ale nutné přihlédnout ke všem okolnostem místa a času.

Zákaz nočního vycházení platí od 21.00 do 4.59

  • Od deváté večer je úderem půlnoci na středu 28. října zapovězeno opouštět domov
  • I toto opatření má výjimky. Lidé se mohou přesunout do zaměstnání a z něj, ať už je to jakákoli práce, včetně byznysu nebo přesunu ústavních činitelů. Ti, kdo pracují v ulicích, se taky nemusí bát pokuty: strážníci, hasiči, policisté, záchranáři, řidiči veřejné dopravy a infrastrukturních odvětví - třeba spadlé dráty vedení může zásahová jednotka vyrazit opravit i v noci. 
  • V pohybu se může udržet rovněž zásobování a rozvážková služba
  • Myslí se taky na výjimečné situace, třeba když člověk zjistí, že mu na chatě bouchly trubky s vodou, nemusí čekat do pěti do rána, aby to jel řešit.
  • Pardon se vztahuje i na pejskaře, venčení je dovoleno, ale s výhradou, že se musí odehrát v okruhu pěti set metrů od místa bydliště.


Lidovky.cz: Pro noční zákaz vycházení existují různé výjimky. Jak vám má člověk doložit, že je venku z oprávněného důvodu?
Strážníci vždy uvítají, pokud bude kontrolovaná osoba schopna doložit oprávněnost svého pobytu na místě, a to jakýmkoli způsobem. Samotnou hodnověrnost pak posoudí strážník na místě.

Lidovky.cz: Mají mít tedy lidé u sebe třeba potvrzení od zaměstnavatele, aby doložili, že jdou do práce nebo se z ní vrací?
Obecně každý dokument, kterým budou osoby disponovat, umožní jednodušší řešení hlídkám v ulicích.

Lidovky.cz: Co se stane, když dotyčný člověk odmítne strážníkům sdělit důvod, proč je venku?
V těchto případech pak strážníci budou rozhodovat o dalším řešení porušení v souladu s platnou legislativou. V případě neřešení situace na místě strážníci oznamují porušení správnímu orgánu, který bude danou věc posuzovat a případně může zahájit správní řízení.

Lidovky: Chystáte se zastavovat i pejskaře, abyste zkontrolovali, zda nevenčí více než půl kilometru od svého bydliště?
Strážníci mohou pejskaře vyzvat k případné kontrole, primárně však budeme reagovat na oznámení občanů.

Lidovky: Jde to vůbec ohlídat, nebo především spoléháte na osobní zodpovědnost občanů?
Přestože se pražská městská policie od začátku snaží dělat maximum možného v případě kontrol dodržování mimořádných opatření, největší roli v boji s touto nemocí hraje samotné chování každého z nás.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...