Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak přilákat voliče? Povinné volby i hýčkání chalupářů, navrhují politici

Česko

  6:00
PRAHA - UVNITŘ ANKETA. Co s mizernou účastí voleb do senátu? Politici kupí nápady: delší interval mezi prvním a druhým kolem, pouze jednokolová klání nebo povinná účast. Proti ní se někteří striktně vymezují. „I nejít k volbám je volit,“ myslí si senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Prezident Miloš Zeman, ministr Marcel Chládek, senátor Jaroslav Kubera, nově zvolená senátorka Zuzana Baudyšová. foto: Lidovky.cz

Letošní senátní volby poznamenal historicky nejvyšší nezájem voličů. K urnám jich nepřišlo ani 17 procent. Politici teď přemýšlí, kde se stala chyba a jak nepříznivý trend obrátit. Znechuceností českého voliče politikou se zabývat nechtějí, a tak nezbývá než hledat vhodné úpravy volebního systému. I po senátních volbách se to s návrhy na změny systému hemžilo. Některé byly nové, někdy zazněly evergreeny.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a jeho ministr vnitra Milan...
Zleva Marian Jurečka , Daniel Herman, Jan Bartošek, Jan Wolf a Pavel Bělobrádek...
Zdeňka Hamousová z hnutí ANO.
Miroslav Kalousek Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci TOP 09.

Povinná účast

Prezident Miloš Zeman je pro zavedení povinnosti volit. „Už mnoho let opakuji: volební povinnost. Téměř nikdo neví, že volební povinnost byla za Masarykovy první republiky, téměř nikdo neví, že volební povinnost je třeba v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii,“ řekl prezident v pátek po odevzdání svého hlasu do senátních voleb.

Výsledky senátních voleb

Senátor Jaroslav Kubera (ODS)

S tím zásadně nesouhlasí senátor Jaroslav Kubera (ODS). „Jsem zásadně proti tomu. Já si myslím, že musíme něčím jiným přesvědčit voliče, aby chodili. Ale i nejít k volbám je volit,“ řekl v neděli v televizi Prima.

Také nově zvolená senátorka za hnutí ANO Zuzana Baudyšová lidi k úpčasti ve volbách nutit nechce. „Musíme se snažit zvýšit prestiž obou komor a věřím, že lidé půjdou k volbám rádi,“ přikyvovala Kuberovi.

Překážky: dvě kola s krátkým intervalem

Marcel Chládek (ČSSD)

Neúspěšný kandidát na senátora a současný ministr školství Marcel Chládek vidí při volení dvě překážky: dvě kola a krátký interval mezi nimi. „Myslím si, že problém je spíše ta dvoukolá volba. Protože jsem se setkával s voliči, kteří mi říkali: Proč vás musíme jít volit znovu, když už jsme vás jednou volili?

A druhý problém je ten, že jak je druhé kolo už po týdnu a lidé nemají volební lístky ve schránkách, tak řada lidí ani o druhém kole nevěděla, byť to medializované bylo. Řada voličů mi během kampaně před druhým kolem řekla, že kdyby mě nepotkali, tak by ani nevěděli, že musí jít volit znovu,“ řekl Chládek v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Přečtěte si celý rozhovor s Marcelem Chládkem:

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš si výsledky senátních voleb pochvaloval.

Vstříc chalupářům

Vicepremiér a současný ministr financí Andrej Babiš se s Chládkem shoduje v návrhu jednokolového klání a zároveň by vyšel vstříc českým chalupářům. Podle Babiše by se v Česku mohlo místo pátku a soboty volit třeba ve čtvrtek a pátek do 14 hodin. „Protože lidé se často těší na chatu a víkend,“ uvedl Babiš v sobotu pro server iDNES. „Do Senátu se navíc volí dvakrát a já si myslím, že by to stačilo jednou,“ dodal.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda vlády a vítězné ČSSD Bohuslav Sobotka se s Chládkem zase shoduje v druhém bodě, a sice aby se prodloužil interval mezi prvním a druhým kolem. „Volič bude mít více času na to, aby se rozhodl a udělal si svůj názor na to, kdo ze dvou finalistů je ten nejvhodnější a komfort určitě zvýšíme tím, že lidé dostanou domů hlasovací lístky,“ cituje předsedu vlády Český rozhlas.

Anketa

Jak byste zvýšili volební účast v senátních volbách?

Zavedl/a bych povinnou účast 9
Prodloužil/a bych interval mezi prvním a druhým kolem 3
Byl/a bych pro, aby se volby konaly v jiných dnech než v pátek a sobotu 26
Zrušil/a bych druhé kolo 99
Žádný recept neexistuje 46

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....