130 let

Je tam pan Gauck? Ne, to je omyl

Česko

Politici volali německému mladíkovi Henriku Eigenfeldovi v domnění, že budou mluvit s prezidentským kandidátem Joachimem Gauckem. Eigenfeld totiž po něm zdědil číslo mobilu.

BERLÍN/PRAHA Služební mobil? Téměř všude na světě naprosto běžná až fádní věc. Občas však i s obyčejným telefonem lze zažít něco neobyčejného. Například se může stát, že dostanete číslo po někom významném a rázem vám začnou přicházet gratulace ke kandidatuře na německého prezidenta.

Právě takový zážitek potkal třiadvacetiletého Henrika Eigenfelda, kterého mnozí špičkoví politici a novináři kontaktovali v domnění, že oslovují Joachima Gaucka - kandidáta sociálních demokratů (SPD) a Zelených na hlavu státu.

Základ pro kuriózní záměnu, kterou detailně popsal server týdeníku Der Spiegel, byl položen před více než třemi měsíci, kdy Eigenfeld začal v Hamburku pracovat pro firmu zabývající se klimatizační a chladicí technikou. Později pak jako měřící a regulační technik dostal k užívání služební nokii.

Číslo na něj měl přitom jenom jeho šéf, který ho používá v případě, když je mladík místo v kanceláři na stavbě. První neobvyklý telefonát Eigenfeld obdržel v dubnu. „Dobrý den pane Gaucku,“ řekl kdosi a prosil o rozhovor. Eigenfeld mu odvětil, že má evidentně špatné číslo. Navíc ani nevěděl, s kým vlastně chtěl volající mluvit. Gauk? Gaug? Gauck? dohadoval se. Nedošlo, mu, že „panem Gauckem“ je myšlen Joachim Gauck -teolog a respektovaný bojovník za lidská práva. Telefonátu tak nepřikládal větší důležitost, něco podobného se občas přihodí, říkal si. Vše nabralo obrátky 31. května. Spolkový prezident Horst Köhler totiž tento den ve 14.00 oznámil odchod z úřadu. Eigenfeldovi již o několik hodin později přišla překvapivá textová zpráva. „Milý Joachime, nebyl by uvolněný úřad něco pro tebe? Hned bych tě volila,“ psalo se v sms. Paradoxní je, že sám Eigenfeld se o Köhlerově odstoupení dozvěděl až večer. „Na stavbě není rádio,“ podotknul. Ani v této chvíli netušil, po kom zdědil číslo. Změnu přineslo až to, když mu zatelefonovala šéfka poslaneckého klubu Zelených Renate Künastová: „Dobrý den, tady Renate Künastová, vlastně jsem chtěla mluvit s panem Gauckem.“ Operátor číslo znovu přidělil „To je bohužel omyl,“ odpověděl zkoprnělý Eigenfeld. Pak se posadil k internetu a zjistil, že předchozím majitelem jeho čísla byl Gauck. „Všechna čísla jsou po jisté době přidělena znova,“ komentoval to mluvčí operátora Vodafone.

Podle Spiegelu lhůta pro nové poslání čísla do oběhu činí nejméně šest měsíců. Pro Eigenfelda tak začal kolotoč. Telefonáty už raději nebral, sms mu však neustále přicházely. Vše vyvrcholilo 7. června, kdy byl Gauck oficiálně nominován. „Milý pane Gaucku, můj hlas máte, těším na příští týdny,“ zněla jedna z textových zpráv.

Eigenfeld příběh bere s úsměvem. Ostatně politika pro něj nepředstavuje podle Spiegelu nic cizího. Sám býval členem SPD a prezidentskou volbu, která se uskuteční 30. června, bude pozorně sledovat. VNěmecku prezidenta volí Spolkové shromáždění, Eigenfeld by ale měl radost z toho, kdyby se Gauck nakonec hlavou státu stal. „Třeba mi zavolá i on,“ říká. Ostatně číslo má, podotkl Der Spiegel.

Gauckovy šance na prezidentský úřad se ale v tuto chvíli nezdají jako příliš veliké. Převahu ve Spolkovém shromáždění má vládní koalice CDU/CSU a FDP, která nominovala vlastního kandidáta -dolnosaského premiéra Christiana Wulffa.

***

KURIÓZNÍ TELEFONNÍ ZÁMĚNA Třiadvacetiletý Henrik Eigenfeld se stal obětí neobvyklého omylu. V práci dostal číslo mobilu, které dříve využíval prezidentský kandidát Joachim Gauck (vpravo).

Zkroprnělého Eigenfelda kontaktovali novináři i politické špičky. Za vším stál postup operátora, který po určité době původní Gauckovo číslo poslal znovu do oběhu. V jedné textové zprávě mimo jiné stálo (dole): „Vážený pane doktore Gaucku, omlouvám se za vyrušení. Pokud to Váš plánovací kalendář umožní, těšíme se...“

Autor: