Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jídelníček, cviky a pilulky. Obezní armáda shodila šest kilo

Česká armáda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda - ilustrační foto | foto: J.Vostárek

PRAHA Fitness centra a teleshoppingové hubnoucí programy mají nového soupeře. Armádní tělocvikáři a lékaři dokázali, že si umí poradit s nadbytečnými kily. Několik stovek vojáků shodilo v průměru šest kilo.

Podle jejích pokynů cvičily doma před obrazovkami a zdokonalovaly svá těla stovky tisíc lidí. Ohebnou Jane Fondovou by nyní klidně mohli nahradit experti z vojska. Už řadu měsíců na českých a moravských posádkách běží speciální program, jehož cílem je skoncování s obezitou. Kromě cviků se vojáci podrobují i léčbě. A výsledky se dostavily.

Dvouletý projekt na hubnutí se uvnitř české armády rozběhl krátce poté, co vloni na podzim LN upozornily na výzkum armádních mediků, podle nějž české vojsko doplácí na konzumní styl života. Z 23tisícového sboru má každý druhý člověk nadváhu, každý sedmý pak trpí obezitou.

„Do programu rozšířené prevence a záchytu nadváhy a obezity u příslušníků armády se do současné doby zapojilo celkem 532 osob,“ vypočítává Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu.

ČTĚTE VÍCE:

A generálský sbor může být na mužstvo hrdý. „Podle dosavadních výsledků se BMI (index poměru váhy a výšky, který například slouží jako ukazatel nadváhy – pozn. red.) snížil u sledovaných osob v průměru o 2,1 a průměrný úbytek hmotnosti činil šest kilogramů,“ čte Růžičková z hodnotící zprávy. Díky programu vojáci ale jen nehubli, výrazně se údajně zlepšily i další sledované parametry.

Ovšem vedení vojska chce jít dál. Zatímco většině ze skupiny tento úspěch stačil, 167 z nich se rozhodlo pokračovat v boji se svou váhou. A protože program končí až příští rok na podzim, je reálné, že když se pohublí vojáci vrátí do posádek, budou je chtít napodobit i další.

Může za to hlavně fakt, že bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek rozjel kampaň proti nadváze ve velkém stylu. Nejenže zpřísnil normy z tělovýchovné přípravy, ale vyčlenil i milion korun na nákup speciálních farmak. Koupilo se jich téměř patnáct set balení.

„Podávání léků na hubnutí předchází řada opatření pod dohledem lékaře,“ odmítá velení armády, že by prášky automaticky polykal každý, kdo se do programu zapojí. Nejdřív přicházejí na řadu odborníci na výživu, kteří vojákům sestaví nový jídelníček a připraví každodenní režim. V rámci něj mají nařízené i pravidelné návštěvy tělocvičny, kde cvičí s instruktory. „Teprve až jako poslední nastupuje podávání léků pod dohledem lékařů. Léky jsou předepisovány výhradně na základě aktuálního zdravotního stavu,“ vysvětluje Jana Růžičková.

Z tělocviku se zatím propadá

Na jednu stranu armáda hlásí pokrok, ale s výsledky výročního přezkoušení spokojená asi nebude. Zatímco v roce 2010 neuspělo v testech z kliků, shybů a běhu na 12 minut 640 lidí, loni i letos je to shodně už po 1400.

I tito vojáci musí cvičit pod dohledem, navíc jim ale hrozí vyhazov z armády. Velitelé dřív přistupovali k tomu, že nešikovným udělovali kázeňské důtky, které mohly ohrozit i výplatu příspěvku na bydlení, ale to od letoška nemohou. Díky vzpouře četaře z Rakovníka. Velení armády vyhovělo jeho námitce proti takovému trestu.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!