Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Novotný 27.2.2020 10:45

Zavřít až zčerná !!

R. Doubravský 27.2.2020 11:53

Zaslouží zavřít už jen za tu větu: "Teze vaší otázky je neopodstatněná".

V. Gryc 27.2.2020 10:35

A jak je to u sousedů v EU. Jak tam fungují jejich systémy. Myslím, že zakopaný pes je v zadání. Baláž s politologickým vzdělání to nemá šanci posoudit. Musí si najmout poradce a ti vždy sledují své cíle. Jednat s prohnaným OKsystem to musí mít člověk něco v hlavě. Kdyby Baláč nebyl v ČSSD nikdo si jeho ,,kvalit,, nevšimne.

M. Nespor 27.2.2020 9:11

Problem neni ze se treba nekdo (z politiku) obohacuje, ale problem nastane, kdyz dotycny zacne pracovat pro blaho naroda :)

J. Novák 27.2.2020 9:03

Téměř 30 let pracuji v oblasti informačních technologiích, z toho dvě třetiny ve vedoucích pozicích, a to od těch nejnížších až po šéfa IT v mezinárodní společnosti. Vzhledem k blížícího důchodového věku jsem se rozhodl zpomalit. Přešel jsem do státní správy na pozici vedoucího oddělení ICT. To, co jsem tam ale zažil, mě donutilo po dvaceti měsících marné práce mé angažmá, které mi díky stresu vzalo několik let života, ukončit. Boj proti korupci rutinní provozní činnosti téměř paralyzoval. Například jen takový nákup tonerů do tiskáren, který včetně výběrového řízení trvá běžně tak tři dny, zde trval tak dva měsíce s naprosto zbytečným vynakládáním lidské práce. Při větších výběrových řízeních se třesete strachy, aby nejnižší nabídku nenabídla nějaká 'garážová' firma, u které se nedá předpokládat, že skutečně dlouhodobě dodrží domluvenou kvalitu a parametry. Zodpovědní pracovníci mají strach rozhodovat jinak než podle ceny, neboť mají obavy z toho, že budou popotahováni justicí. A mimochode

J. Novák 27.2.2020 9:05

A mimochodem, na školení o veřejných zakázkách vedené předsedou správního soudu, kterého jsem se osobně zúčastnil, několikrát padlo, že jde pouze o jeho osobní názor a že někteří jeho kolegové mají názor odlišný, takže rozhodnutí u případného soudu bude záležet na tom, kterého soudce vyfasuji.

Co se týče kvality lidí v IT, tak v mnoha případech zde pracují lidé, kteří by se jinde uživili pouze problematicky i když jsem i zde narazil na opravdové profesionály, kteří byli většinou stejně uštvaní jako jsem byl já. Ve státní správě je obrovská roztříštěnost v používaných systémech a aplikacích. Chybí zde lidé, kteří by na jednotlivých ministerstvech a úřadech byli schopni řídit větší výběrová řízení. Tím se stát dostává do pozice slabší strany. Zodpovědní pracovníci včetně vedoucích útvarů ICT mají obavy, že pokud nový systém nezíská původní dodavatel, není garance kontinuity funkcionality nového systému (viz kauzy evidence motorových vozidel a výplat sociálních dávek). Extrémním příkladem z

J. Novák 27.2.2020 9:07

Extrémním příkladem zpackanéno a předraženého informačního systému je ale asi tak zvaný NEN (Národní Elektronický Nástroj), řečený národní elektronický tunel, určený pro zadávání a evidenci veřejných zakázek, u kterého je problematická nejenom cena, ale i funkčnost. Pokud tento systém nebyl 'cinknutý' tak už nevím co.

Dle mého názoru je jediným smysluplným řešením vytvoření centra poskytujícího jednotná IT řešení pro celou státní správu, které bude řešit a provozovat systémy využívané napříč státní správou (spisová služba, účetnictví, atd.) a významné informační systémy. Jednotlivé úřady by řešily pouze menší specializované jednoúčelové systémy s tím že by si mohly vyžádat projektovou a technickou podporu z uvedeného centra. Určité náznaky v této oblasti tu již jsou, ale 'co se vleče neuteče', že.

M. Nespor 27.2.2020 9:15

Proc obyvatelstvu kazite naladu? :)

P. Balcar 27.2.2020 10:04

Obávám se že je to věrný popis reality.

Setkávám se s tím, že referenti nechtějí rozhodnout nic, co nemají oblepené zbytnými papíry ze všech stran, aby se po nich nikdo nemohl vozit. Například podle stavebního zákona z dílny ANO, muselo mít prodloužení vodovodu a kanalizace cca o 50m také posouzení, zda je v souladu s územním plánem a nenaruší ráz krajiny od orgánu pro územní plánování. Trvalo víc jak rok. Před novelizací by to posoudil stavební úřad sám při povolování stavby. Jenže to by Babiš nevěděl o každé kůlně. Připravovaná novelizace posune level informování centrálního mozku na úroveň EET.

M. Nespor 27.2.2020 12:21

Ale ja vam to vse verim, ale pravda kazi narodu naladu :)

J. Brožek 27.2.2020 9:51

Bohužel ty náznaky o kterých mluvíte jen přidávají další problémy. Teď mám na mysli třeba architekturu, která je centrálně řízena a především schvalována z MV, kde ovšem vlastní metodika a požadavky na architektonické podklady jednotlivých ministerstvech jsou jednak nepoužitelné (metodika), jednak mimo stávající realitu jak požadavky na nástroje, tak na zpracování záměru. Na ministerstvech nejsou lidi, kteří by byli schopni záměr v požadovaných parametrech dodat a zapojení nějakého zpracovatele ho automaticky vylučuje z budoucí dodávky a samo o sobě už poskytuje podezření. A vypsat VŘ na zpracovatele záměru, pak vlastní VŘ na dodávku atd. je za stávající situace běh na mnoho let a to při měnící se legislativě a nutnosti ji do záměru a výsledku zahrnout - co se téměř vylučuje s požadavky na neměnnost zadání. A takhle by se dalo brát jedno po druhém ....

M. Nespor 27.2.2020 12:24

Ooo, dalsi kazitel narodni nalady :)

J. Kucirek 27.2.2020 14:54

Pan Novák nam toho rekl vice nez cely clanek.

J. Jirka 27.2.2020 10:21

No jo, dříve inteligenčně méně zdatní lidé zametali ulice, rozváželi uhlí, myli podlahy nebo ve fabrikách odváželi špony, dneska halt sedí ve státní správě a jediné, co umí opravdu mistrovsky je hrát hry, dívat se na hrající si kočičky na YouTube a psát posty na Facebook.

Těm už je dnes opravdu líp a bohužel mají volební právo, takže ostatním líp ještě dlouho nebude.

J. Brožek 27.2.2020 8:29

Jojo, to jsou ti křišťálově čistí z České strany zlodějsko demokratické. Dá se za posledních 20 let najít alespoň 20 takových, kteří nejsou řadoví členi a současně nekradou?? Ať počítám jak počítám, tak max. 3-4, jinak když zlodějiny, tunely, podvody nebo alespoň prosazování výhod pro známé.

O. Dei 27.2.2020 8:28

"systém sociálních dívek" - teda co tam se dělo!!! Lidovky žurnalistika level 100 :D

I. Moskyt 27.2.2020 8:24

Tohle bude pro Policii težké. Ok Sys... už několik náměstků šikovně sestřelil a vždy bylo nutné prodloužit stávající pro stát nevýhodnou smlouvu. Stačí jim podat nesmyslné oznámení podložené polofakty a výběrko na MPSV se vlastně zastaví a pak nestihne.

J. Brožek 27.2.2020 8:30

Tentokrát to bude těžko z této strany, protože (možná právě ze strachu) IS DAV II - byť předražené o půl miliardy.

J. Brožek 27.2.2020 10:28

protože vyhráli ...... hmmmmmm

J. Koutský 27.2.2020 8:13

Nový originální název pro úplatky-„manažerský přístup“. ;-D


Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...