Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza Langer. Za náměstkem si stojím, vzkazuje šéf protikorupční policie

Česko

  15:27aktualizováno  16:57
PRAHA - Ještě v úterý ráno byl na koberečku u vedení protikorupční policie. Druhý den ale šéf policejního útvaru Jaroslav Vild tvrdí, že za svým náměstkem Jiřím Jachem skálopevně stojí. Jméno třetího nejvýše postaveného muže útvaru vyšetřujícího ty nejcitlivější kauzy se přitom objevilo mezi elitními policisty figurujícími v úterním zátahu protimafiánského útvaru v Olomouckém kraji a Praze.

Jaroslav Vild, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality foto:  František Vlček, MAFRA

O roli Jiřího Jacha v kauze elitních policistů a exministra vnitra Ivana Langera se zatím příliš konkrétních informací neví. Podle zdroje LN ale po jednání se svými nadřízenými vypadal „jako přejetý parním válcem.“

Na Langera upozornily odposlechy olomouckých policistů. Jde i o Dopitův hokejový klub

„Pan náměstek plukovník Jach je normálně v práci. K údajům, které byly otištěny v některých médiích, nemáme v současné době vůbec žádné informace, čili na mé důvěře se nic nemění,“ uvedl Vild vůbec v prvním vyjádření k dění kolem jeho podřízeného.

Případné zapojení takto vysoce postaveného policisty do trestné činnosti by znamenalo obrovský skandál, protože ze své pozice přichází do styku s mimořádně citlivými informacemi z oblasti závažné hospodářské kriminality a korupce. Pod Jacha spadá také ostravská expozitura a s ní pracoviště protikorupční policie v Olomouci.

Podle šéfa protikorupční policie však prozatím není důvod jakkoliv zasahovat. „Předpokládám, že pokud by existovaly skutečnosti, které by bránily normální činnosti plukovníka Jacha, byl bych o nich jako služební funkcionář s personální pravomoci informován. K ničemu takovému však nedošlo,“ reagoval pro server Lidovky.cz.

Zásah míří i na další elitní důstojníky, mezi nimi náměstka olomoucké krajské policie Karla Kadlece či vedoucího olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje. Na seznamu figuruje také vysoce postavený člen Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáš Uličný a šéf Úřadu služby kriminální policie Milan Pospíšek. Vedle Langera se policisté zadrželi také jeho známého, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. (ČTĚTE VÍCE)

S Ševětínem zásah nesouvisí

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta ve středu podle serveru novinky.cz popřel, že by úterní policejní zásah v jakkoli souvisel s ševětínskou elektrárnou, o čemž dříve média informovala. „Nevím, kdo na to přišel, ale docela nás to pobavilo. Jde o klientelistické vazby,“ řekl Šlachta.

Autor: