Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
20. srpna 2015 19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauzu České pošty podle Sobotky provází soukromé tlaky. Chovanec se nemá nechat zastrašit

Ilustrační foto: Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Bohuslav Sobotka | foto: MAFRA - Petr Lemberk

PRAHA Snaha o větší transparentnost hospodaření České pošty naráží podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na řadu soukromých tlaků, které se tomu brání. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se tím podle něj nemá nechat zastrašit. Sobotka to řekl po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu o kauze České pošty. Vedle České pošty jsou i další firmy, o nichž má vláda negativní signály, uvedl Sobotka. Když budou relevantní, projedná to s ministry.

„Obdrželi jsme i v poslední době řadu zpráv, které se týkaly hospodaření České pošty. Z těch zpráv vyplývá, že snaha o transparentnější a hospodárnější hospodaření České pošty naráží na řadu soukromých zájmů a jsou tady i soukromé firmy, které vytváří tlak na to, aby vedení pošty a ministerstva vnitra takto důsledně nepostupovalo,“ uvedl Sobotka. Ministr vnitra, který řekl, že tlaku neustoupí, má v nastoleném trendu jeho plnou podporu.

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vyjádřil přesvědčení, že důvody svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu byly zcela relevantní a velmi závažné. Informace, které se na něm probíraly, podle něj mohou mít zcela zásadní dopad na některé další kauzy, které jsou v běhu. Situace podle něj bude mít další vývoj.

„Tady je potřeba dát plnou podporu orgánům činným v trestním řízení, aby celou situaci dotáhly do konce, aby se oddělilo zrno od plev, aby bylo jasné, že pokud někteří lidé byli na něco zvyklí v minulosti, co se týkalo běhu České pošty, tak že už to není možné,“ poznamenal. Situace je podle něj podobná i v Lesích ČR nebo dalších státních podnicích.

Také ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že zazněly informace, o nichž do této chvíle nevěděl. Je proto podle něj dobře, že premiér založil novou tradici, kdy se Bezpečnostní rada státu bude zabývat i kauzami státních firem.

Podrobnosti o případu politici, kteří se také zabývali případy Čechů zmizelých v Libanonu a Libyi, kvůli jejich utajení neuvedli.

Kauza kolem České pošty vypukla minulý týden, kdy se v médiích objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. Peníze údajně měly jít do pokladny sociálních demokratů a přímo k ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, což strana i Chovanec odmítají. Podle některých informací případ souvisí s tendrem na zajištění bezpečnostních služeb pro Českou poštu.

Chovanec kvůli kauze o víkendu požádal o schůzku předsednictva Bezpečnostní rady státu. Důvodem je podle něj ohrožení ekonomických zájmů státního podniku a s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...