Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každé desáté výživné nedosáhne ani tisícovky. Na alimentech občas dluží partnerovi přes 100 tisíc Čechů

Česko

  5:00
PRAHA - Monika z Berouna vychovává po rozvodu sama dvě děti. „Tátu neviděly od roku 2011, na výživném jim dluží asi 300 tisíc,“ popisuje Monika. Aby mezeru v rozpočtu zacelila, má v práci vedle hlavního úvazku i dvě brigády.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Takové příběhy nejsou v Česku ojedinělé. Podle odhadů Asociace neúplných rodin je tu zhruba 115 tisíc občasných anebo stálých dlužníků na výživném.

Liknavost v plnění povinností vůči dětem ústí v tristní stav, kdy každý desátý samoživitel dostává měsíčně na péči méně než tisíc korun. „Nejnižší částka, se kterou klient do našeho programu vstoupil, bylo 65 korun měsíčně. S maximálně pětistovkou na jedno dítě si musí vystačit každý dvacátý samoživitel,“ říká Iveta Novotná, ředitelka organizace Vaše výživné. Ta bezplatně pomáhá matkám či otcům, jejichž partner zahálí.

Nevybíravé triky

Při snaze vyhnout se placení občas lidé sahají po nevybíravých tricích anebo jsou tu jiné komplikace, jak dokládá zkušenost Moniky. „Bývalý manžel je řidič kamionu, exekutor tedy může postihnout jen minimální mzdu, kterou má ve smlouvě. Posílá nám 2200 korun,“ vysvětluje Monika. Otec dětí ale disponuje každý měsíc vyšší částkou, jenže většinu výplaty dostává od zaměstnavatele formou diet. „Exmanžel má přes 30 tisíc na svou stravu v zahraničí a já doma pro děti čtyři tisíce,“ dodává.

„Většinou se setkáváme s tím, že opatrovnické soudy tuto část výplaty neberou v potaz,“ potvrzuje Novotná. Je to podle ní i tím, že příslušné soudy jsou přetížené a případy posuzují „tabulkově“.

Potíž dle asociace spočívá i v tom, že podat trestní oznámení lze na rodiče neplatiče, až když nic nepošle čtyři měsíce v řadě. Časový horizont se ale posune pokaždé, když se byť malý kousek dluhu splatí. Proto by podle odborníků mělo větší smysl, aby se zanedbání povinné výživy řídilo spíš podle výše dlužné částky; dosáhne li šesti tisíc, bude to trestné.

Ministerstva práce a spravedlnosti připravují několik legislativních změn. Například zálohované výživné.

Témata: Beroun, Česko

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!