Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Každý máme zákoutí, o nichž mlčíme, řekla Müllerová, náhrada za Drábka

Bývalá senátorka a kandidátka na post ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá senátorka a kandidátka na post ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová | foto: ČTK

Ludmila Müllerová byla podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga jasnou volbou. Jako bývalá náměstkyně právě na ministerstvu práce a sociálních věcí totiž "zná ten barák".

O nominaci Müllerové definitivně rozhodl výkonný výbor TOP 09, která podle koaliční smlouvy za ministerstvo práce a sociálních věcí zodpovídá. "Byla před 10 lety náměstkyní na ministertvu. Od té doby, kdy není v Senátu, pracovala taktéž na ministerstvu. Zná ten barák opravdu důkladně," zdůvodnil nominaci Schwarzenberg.

Více než plány a vize na ministerstvu však novináře zajímala dvanáct let stará kauza, kdy si pro Müllerovou "přišli" policisté až do sněmovny. V roce 2000 ji totiž chtěli detektivové jako poslankyni (tehdy zvolená za KDU-ČSL) vyšetřovat za údajné krácení daně, na něž měla dohlížet coby ekonomická náměstkyně firmy Brumeda z Bruntálska.

ČTĚTE TAKÉ:

Müllerová tehdy nejprve požádala kolegy o vydání, po nahlédnutí do vyšetřovacího spisu však ustoupila. Podle ní totiž nebylo pro zbavení imunity dostatek důkazů. Na tom se shodli i poslanci, kteří ji vydat nakonec odmítli. Stejné zdůvodnění o chybějících důkazech zopakovala Müllerová i nyní před novináři.

"V životě každého z nás jsou zákoutí, o kterých neradi mluvíme. Došlo k tomu v roce 2000, kdy byla sněmovna požádána o zbavení mé poslanecké imunity. Mandátový a imunitní výbor tehdy zkonstatoval, že ani na jednom dokladu, který by měl zakládat moji účast na této akci, nebyl můj podpis," zdůraznila Müllerová.

Budoucí ministryně také přiznala, že bez potřebných zákonů (ty teď leží po vetu Senátu na stole poslancům) nespustí důchodovou reformu. Přiznala i problémy s sKartou, kterou opozice vyčítala Jaromíru Drábkovi jako předražený a nesmyslný projekt.

S výtkou k jménu možné nové ministryně už přispěchla i opoziční ČSSD. Podle Lubomíra Zaorálka totiž není jasné, zda je dobrá krizová manažerka. Trochu smířlivější byl Zdeněk Škromach. "Zaslouží se čas," řekl v ČT. Možná proto, že Müllerová náměstkovala na ministertsvu práce i v letech 2002 až 2004, tedy pod Škromachem.

Šéf TOP 09 již oznámil, že se na návštěvu u předsedy vlády ohlásí v pátek, kdy Petru Nečasovi přednese návrh TOP 09 jmenovat Müllerovou. Právě premiér se pak musí s deskami se jménem Můllerové vydat na Hrad za Václavem Klausem.

Ludmila Müllerová

Datum a místo narození: 27. září 1954 v Lanškrouně (okres Ústí nad Orlicí).

Vzdělání: Provozně ekonomická fakulta Vysoké školy zemědělské v Brně.

Kariéra:

pracovala v administrativních a ekonomických profesích v JZD Horní Čermná, Východočeských papírnách Lanškroun a Státním statku Bruntál (1976-1991)

soukromě podnikala v oblasti ekonomiky a účetnictví (1991-1994)

pracovala v ekonomických funkcích v nemocnici v Bruntále (1994-1998)

poslankyně (1998-2002; zvolena za KDU-ČSL)

náměstkyně ministra práce a sociálních věcí odpovědná za oblast sociální politiky, sociálních služeb a rodinné politiky (2002-2004)

senátorka za obvod číslo 46 - Ústí nad Orlicí (2004-2010; zvolena za KDU-ČSL)

Členství a funkce v politických stranách:

od roku 1991 byla členkou Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové (KDU-ČSL)

byla mimo jiné místopředsedkyní této strany a místopředsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL

v roce 2009 se podílela na založení TOP 09

Ostatní:

  • podle médií je poradkyní současného ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), který počátkem tohoto měsíce podal rezignaci k 31. říjnu
  • o možnosti, že Müllerová stane v čele ministerstva, se v médiích spekulovalo už od počátku měsíce. Podle LN nabídku nejprve odmítla. "Šanci jsem měla před dvěma lety, po velmi zralé úvaze jsem to odmítla," uvedla Müllerová počátkem října
  • v minulosti byla místostarostkou a členkou Rady městyse Dolní Čermná
  • v senátních volbách na podzim 2010 neobhájila křeslo v horní parlamentní komoře. Skončila již v prvním kole se ziskem 18,29 procenta hlasů

ČTK

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.