Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jediné hlavní město, kde je větší horko než v Praze, je Káhira

Česko

  15:30
PRAHA - Když v létě stoupají teploty, nejvíce na to doplácejí lidé žijící ve městech. Kvůli často neexistující vegetaci, zastavění plochy, lidské činnosti a také asfaltu a betonu vzniká efekt, kterému se říká „městský tepelný ostrov“. Praha je docela ukázkovým příkladem, větší horko bylo v sobotu jen v Káhiře.

Kropení vodou v Praze, brutální teploty vyžadují brutální opatření foto: Reuters

Díky uvedenému efektu se mohou teplotní rozdíly mezi městem a venkovem lišit až o 10 stupňů celsia.

Jak navíc píše server praguepost.com, města v zemích s kontinentálním podnebím, která nejsou poblíž moře jsou na tom ještě hůře než ostatní. Vzhledem k tomu, že Praha je uprostřed Evropy, výsledek možná tolik nepřekvapí.

V sobotu odpoledne bylo v Praze 37-38 stupňů. Pomocí aplikace na BBC.com se ukázalo, že to je víc, než má většina měst. Tedy, víc než skoro všechna města.

Praha s přehledem předehnala Mexico city, australské Sydney, indické Dillí, Los Angeles, Havanu, Athény a další. Zkrátka všechna města kromě Káhiry, kde bylo stupňů 40.

A vedra nás ještě nějakou dobu neopustí. Největší budou příští týden, a to až 37 stupňů, později ale budou zřejmě klesat pod třicítku. Teplotně nadprůměrné počasí má ale podle Českého hydrometeorologického ústavu vydržet až do září.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!