Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jediné hlavní město, kde je větší horko než v Praze, je Káhira

Česko

  15:30
PRAHA - Když v létě stoupají teploty, nejvíce na to doplácejí lidé žijící ve městech. Kvůli často neexistující vegetaci, zastavění plochy, lidské činnosti a také asfaltu a betonu vzniká efekt, kterému se říká „městský tepelný ostrov“. Praha je docela ukázkovým příkladem, větší horko bylo v sobotu jen v Káhiře.

Kropení vodou v Praze, brutální teploty vyžadují brutální opatření foto: Reuters

Díky uvedenému efektu se mohou teplotní rozdíly mezi městem a venkovem lišit až o 10 stupňů celsia.

Jak navíc píše server praguepost.com, města v zemích s kontinentálním podnebím, která nejsou poblíž moře jsou na tom ještě hůře než ostatní. Vzhledem k tomu, že Praha je uprostřed Evropy, výsledek možná tolik nepřekvapí.

V sobotu odpoledne bylo v Praze 37-38 stupňů. Pomocí aplikace na BBC.com se ukázalo, že to je víc, než má většina měst. Tedy, víc než skoro všechna města.

Praha s přehledem předehnala Mexico city, australské Sydney, indické Dillí, Los Angeles, Havanu, Athény a další. Zkrátka všechna města kromě Káhiry, kde bylo stupňů 40.

A vedra nás ještě nějakou dobu neopustí. Největší budou příští týden, a to až 37 stupňů, později ale budou zřejmě klesat pod třicítku. Teplotně nadprůměrné počasí má ale podle Českého hydrometeorologického ústavu vydržet až do září.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!