Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. listopadu 2015 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus navštívil uzenáře. Žádné nebezpečí jsem neodhalil, obul se do varování před šunkou

U prohlídky nechyběl potřebný výklad o výrobě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U prohlídky nechyběl potřebný výklad o výrobě. | foto: Facebook Institutu Václava Klause

Václav Klaus a zástupci jeho institutu navštívili výrobnu podniku Uzeniny Beta. Reagovali tak na zprávu Světové zdravotnické organizace, která masné výrobky zařadila mezi karcinogeny a jejich škodlivost přirovnává k cigaretám.

Podle světové zdravotnické organizace mohou masné výrobky jako jsou šunka, slanina nebo párky, způsobovat rakovinu trávicího traktu. Zpráva rovněž uvádí, že konzumace 50 gramů zpracovaného masa denně, což představuje například dva plátky slaniny, zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva (kolorektálního karcinomu) o 18 procent.

Odvážlivci z institutu

„Světová zdravotnická organizace prý hodlá zařadit tzv. zpracované maso mezi nejjedovatější látky hned vedle azbestu, arzénu nebo cigaret. Tým odvážlivců z IVK v čele s exprezidentem Václavem Klausem to jel okamžitě zkontrolovat do výrobny podniku Uzeniny Beta, kde ovšem žádné nebezpečí neodhalil“ informoval Institut Václava Klaus o návštěvě na své facebookové stránce.

„Velmi děkuji panu prezidentovi za vzácnou návštěvu v našem výrobním závodě Pecka. Panovala nádherně uvolněná atmosféra, která byla podpořena degustací lahodných uzenin, vynikajícím Svatomartinským vínem z vinařství pana Veverky v Čejkovicích,“ vyjádřil se pod příspěvkem institutu obchodní ředitel Jiří Souček.

Klausův institut vyjádřil ke společnosti sympatie i kvůli jinému postoji - odmítání dotací z Evropské unie, proti které Klaus kontinuálně vystupuje.

Klaus i jeho sympatizanti, kteří se na činnosti institutu podílejí, neskrývají svůj odpor a skepsi jak k EU, tak k radám a doporučením řady světových organizací. Podle nich jde většinou o nátlakové skupiny, které se snaží lidem vnutit své názory a postoje, místo aby nechaly na nich, jak se svobodně rozhodnou. Klaus, sám zapřísáhlý nekuřák, tak například vždy vyjadřoval svoji skepsi k plošnému zákazu kouření.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...