Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kleslová skončí výnosnou spolupráci s ČEZ až ke konci roku. Přes výtku Babiše

Česko

  8:17
PRAHA - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš požádal místopředsedkyni strany Radmilu Kleslovou, aby okamžitě ukončila smlouvu na poradenské a právní služby pro společnost ČEZ. Kleslová však zhruba patnáctiletou spolupráci, která podle informací serveru Neovlivní.cz zajišťovala političce odměnu 100 tisíc korun měsíčně, ukončí k závěru roku.

Radmila Kleslová, členka vyjednávacího týmu ANO. foto: MAFRA - Michal Růžička

Babiš k tomu Kleslovou vyzval v České televizi. „Ta smlouva by měla být ukončena okamžitě, není to dobře,“ řekl Babiš v ČT. Kleslovou o ukončení kontraktu požádal. Pokud by odmítla, skončí smlouva ke konci roku, dodal. Babiš uvedl, že i když stát vlastní zhruba 70 procent akcií ČEZ, jako ministr financí nemůže firmu úkolovat. ČEZ má dozorčí radu a má akcie na burze, upozornil šéf ANO.

Kleslová v ČT řekla, že smlouvu ukončí až na sklonku roku. „Vůbec nechápu rozruch kolem mojí smlouvy. Všichni o ní 15 let vědí. Osobně nepovažuji za žádný střet zájmů, pokud politik je odborník a pracuje ve svém oboru,“ uvedla. O ukončení kontraktu ke konci roku Kleslová sama požádala s ohledem na své působení v politice, řekl minulý týden předseda dozorčí rady společnosti ČEZ Václav Pačes.

Kleslová podle Pačesa s energetickou firmou spolupracovala od roku 2000, tedy rovněž za předchozích vedení. Smlouva byla každoročně obnovována, vždy na dobu jednoho roku. Na spolupráci političky se státní firmou upozornil člen dozorčí rady a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Opoziční ODS Kleslovou kritizovala za „kolosální střet zájmů“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!