22. října 2015 16:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klokánky se rušit nebudou. Dluh splatí penězi z prezidentského fondu

Děti v Klokánku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti v Klokánku | foto: Lidové noviny

PRAHA Fond ohrožených dětí (FOD) dostane v prosinci peníze z prezidentova fondu na splácení státního dluhu. Zhruba 2,5 milionu korun by měl využít na zajištění provozu klokánků pro děti v tísni. Novinářům to po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě řekl šéf FOD Jan Vaněk.

Klokánkům hrozilo kvůli dluhům FOD rušení. Hlava státu si na čtvrtek pozvala i ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD).

„Částka je velmi významná. Měli bychom ji získat do Vánoc. Budeme rádi, že tuto podporu dostaneme. Peníze by měly jít na provozní záležitosti klokánků - na služby, energie, potraviny pro děti a další potřeby a samozřejmě i na Ježíška,“ uvedl Vaněk. V prezidentském fondu k 18. říjnu bylo 2,25 milionu korun, do prosince by v něm mohlo přibýt ještě čtvrt milionu.

Marksová proti dotaci

Nové vedení FOD přistoupilo kvůli dluhům ke škrtům a změnám. Dvacetimilionovou mimořádnou dotaci na klokánky od vlády v létě ale nedostalo. Proti jejímu přidělení se stavěla i Marksová. Ve čtvrtek zopakovala, že podporu jediné organizace nepovažuje za fér vůči ostatním provozovatelům. Poukázala na dlouhodobé špatné hospodaření fondu. S mimořádnou podporou pro klokánky nepočítá.

FOD se podle členky svého předsednictva Hany Kupkové snaží situaci řešit. V červnu vyměnil vedení. Dlouholetou šéfku Marii Vodičkovou vystřídal Vaněk. Kupková ČTK dnes řekla, že nové vedení přebíralo fond s celkovými dluhy a závazky 127 milionů korun. Zatím je snížilo pod hranici sta milionů. Na začátku letošního roku fungovalo 28 klokánků, v lednu 2016 by jich mělo být 17.

,,Hospodaření nebylo rozumné“

Vaněk už dřív přiznal, že hospodaření v minulosti nebylo rozumné. FOD rozšiřoval služby a pořizoval nová zařízení, i když neměl peníze ani na existující aktivity. Dál chce fond provozovat jen tolik míst, kolik kraje budou potřebovat a zaplatí. Na dnešní schůzku kromě Vaňka a Kupkové přišla i Vodičková.

Zástupci FOD i Marksová nešli ve čtvrtek na Hrad s prázdnou. Zeman dostal kalendář, obrázek dětí i knížku básniček, kterou chlapci a děvčata z klokánků ilustrovaly. Ministryně přinesla tričko s potiskem - českou a izraelskou vlajkou.

ČTK