Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci ANO podepsali morální kodex. Dodržování hlídá manažer Agrofertu

Česko

  7:00
PRAHA - Vzal na sebe zodpovědnost, že hnutí ANO bude ve sněmovně vystupovat jednotně. Šéfem jeho poslaneckého klubu se stal Jaroslav Faltýnek, dlouholetý pobočník lídra ANO, miliardáře Andreje Babiše (vlastník společnosti Mafra, která vydává deník Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz).

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek foto: ČTK

Sám Faltýnek si prý uvědomuje, že to není zrovna lehký úkol. Žádné mimořádné záruky ale od poslanců nežádá. „Žádná záruka neexistuje. Jedinou je smrt. Podepsali jsme pouze morální kodex. Snad jsou ti lidé normální a prostě dodrží to, co podepsali. A podepsali to všichni,“ řekl LN Faltýnek po svém zvolení.

Kodex obsahuje mimo jiné vymezení, že poslanci za ANO nebudou zaměstnávat rodinné příslušníky či využívat pro kancelář vlastní prostory. Také zmiňuje, že na klubu mají členové na svá vystoupení jen tři minuty. „Aby se zbytečně nevykecávali,“ vysvětluje Faltýnek. A hned dodá, že novou roli se všichni budou muset teprve naučit.

Seznamte se, Tchecomalt

Jenže minimálně pro něj není politicky exponovaná pozice žádnou premiérou. Naopak. Faltýnek se v politice, byť na komunální úrovni aktivně pohybuje už léta. Od roku 1990 byl členem Zemědělské strany, po pěti letech přestoupil do ČSSD, kde vydržel až do loňského roku.

Během těchto let působil dvacet let jako zastupitel, šest let dokonce zastával funkci prostějovského radního, a byl navíc i zastupitelem Olomouckého kraje. Mezi nováčky z hnutí ANO si tak Faltýnek musí připadat jako politický matador. A obdobně má před ostatními poslanci i znatelný náskok v budování vztahu k lídrovi Andreji Babišovi.

Poprvé se jejich cesty výrazněji protnuly, když krachovaly sladovny Tchecomalt Group. Po pádu IPB skončila potravinářská skupina v konkurzu. Sporné na tom bylo, že v době jeho vyhlášení (září 2000), už firma neměla až na jedinou výjimku žádné větší nesplacené dluhy.

Policie: Nic se nestalo

Místopředsedou firmy byl jistý Jaroslav Faltýnek. Shodou okolností to byl Babišův Agrofert, kdo se brzy po krachu Tchecomaltu dostal k významným výkupům podniků zemědělského zásobování z této bývalé skupiny.

Pozadí sporného pádu firmy zkoumala policie, majoritní vlastník zase zvažoval žalovat Česko u mezinárodního arbitrážního tribunálu. Nic z toho nevyšlo. Útvar pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti případ odložil – neshledal žádné porušení zákona, zní odůvodnění vyšetřovatele Jiřího Šindlera. „Žádná arbitráž se nekonala a vyšetřování ukázalo, že vše bylo v pořádku,“ reagoval loni Faltýnek pro server iDnes.cz.

VOLEBNÍ ROZCESTNÍK SERVERU LIDOVKY.CZ

PRVNÍ ZEMANOVY KOMENTÁŘE K VOLBÁM:

REAKCE VÍTĚZNÝCH STRAN:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE SE NABÍZÍ?

ÚTOČNÉ POVOLEBNÍ VÝROKY:

RYCHLE A PŘEHLEDNĚ O VOLBÁCH:

Pravdou nicméně je, že zhruba rok po pádu firmy posiluje Faltýnek právě Babišův Agrofert. A to jako ředitel zemědělské divize, od roku 2007 se stal členem představenstva.

„Vydřené“ místo ve vedení

Faltýnek se přesto nevyhýbal ani pletkám s politikou. Deník MF DNES ho v roce 2001 označil za jednoho z utajovaných mecenášů senátní kampaně exministra zahraničí Jana Kavana. Faltýnek tvrdil, že to bylo z jeho řádně zdaněných peněz. Loni pak upřesnil i částku. „Ke sponzorství pana Kavana se hlásím. Za 2600 korun jsem mu na jeho volební mítink koupil burčák,“ zmínil se.

Rok a půl také působil jako asistent poslance Pavla Holíka (ČSSD). V neposlední řadě Faltýnek zaujal tím, že se málem předčasně poroučel ze špice ANO. Do hnutí vstoupil v roce 2012 a v srpnu téhož roku už byl zvolen jeho místopředsedou.

Jenže právě tento post na sněmu letos v březnu neobhájil a po prvním kole hrozilo, že se nedostane ani do předsednictva. Zasáhl Andrej Babiš. Vystoupil na jeho podporu. Faltýnek stál u zrodu hnutí, post si zaslouží. Má ho „vydřený“, řekl. A delegáti poslechli.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat