Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další klička kmotra Nováka. Stížností opět oddálí nástup za mříže

Česko

  11:00
PRAHA - Odsouzený severočeský kmotr Alexandr Novák dostane další dny k dobru před nástupem za mříže. Jen co přišla od chomutovského soudu zpráva, že se musí i přes zdravotní problémy dostavit do věznice, Novákův advokát oznámil, že proti rozhodnutí podá stížnost. Ta má přitom odkladný účinek, takže Novák ještě balit nemusí.

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák v roce 2009. foto: Lidové noviny

"Stížnost je třeba doručit do tří dnů ode dne doručení usnesení," upřesnila místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Lenka Chalupová. Novákův advokát Jan Růžek už České televizi potvrdil, že tak určitě učiní. Další osud Nováka pak bude mít v rukou Krajský soud v Ústí nad Labem, který o stížnosti rozhodne.

Chomutovský soud několik týdnů čekal na zdravotní posudek, který by upřesnil, zda je bývalý starosta a senátor Novák i přes zdravotní potíže schopen výkonu trestu. Zpráva od znaleckého ústavu nemocnice Na Bulovce dorazila na konci minulého týdne.

ČTĚTE VÍCE:

"Nebyly shledány důvody pro odklad výkonu trestu, nebyla zjištěna taková onemocnění, která by v souvislosti s výkonem trestu odnětí svobody bezprostředně ohrožovala život odsouzeného," shrnula posudek Chalupová.

Vězeňská nemocnice mu stačí

Severočeský stínový vládce a kmotr Novák se měl v pankrácké věznici hlásit už v prosinci. Podal si však žádost o odklad ze zdravotních důvodů. Vězeňská služba po posouzení jeho zdraví došla k závěru, že by soud Novákovi měl nástup do vězení o půl roku odložit. Zároveň však Vězeňská služba dodala, že rozhodovala, aniž by měla k dispozici kompletní dokumentace. Chomutovský soud proto zadal další zdravotní posudek.

Na jeho základě v úterý chomutovský soud oznámil, že Novák netrpí tak vážnými problémy, aby mu věznice nedokázala zajistit potřebnou lékařskou péči. Přímo v Praze na Pankráci, kam má Novák nastoupit, se navíc nachází jedna z vězeňských nemocnic s veškerým personálem i operačním sálem.

40 milionů na tajný účet

Novák si má odsedět čtyřletý trest kvůli přijetí úplatku v době, kdy byl starostou Chomutova. V roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech. Německá společnost VNG zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův účet v Rakousku přiteklo přes neprůhlednou firmu s daňovým domicilem na Kypru 40 milionů korun.

Na konci dlouhého soudního procesu s Novákem byl nejprve podmíněný trest. Nadřízený Krajský soud v Ústí nad Labem však trest letos v červenci změnil na nepodmíněný a to v délce čtyř let.

Autor: