Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knížata zdegenerovala, kostlivci z privatizace. Kampaň víří ostrá slova

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se utkali v prezidentské debatě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se utkali v prezidentské debatě. | foto: MAFRA-Dan Materna

PRAHA "Dohodli jsme se, že povedeme slušnou kampaň bez osobních útoků" konstatovali oba kandidáti den po prvním kole volby. Stačil pouhý týden a dva televizní duely a vzájemných osočování obou kandidátů je nepočítaně. A zatímco Schwarzenberg své výpady stále drží na věcné úrovni, Zeman již svému konkurentovi vytýkal i jeho pověstné "huhňání".

Zajímavých výroků zazněla v průběhu kampaně již celá řada. Redakce serveru Lidovky.cz vybrala 5 nejzajímavějších od každého z kandidátů.

ZEMAN:

1. „Do včerejška bych respektoval, že budete prezidentem České republiky, ale ten, kdo označí jednoho prezidenta Československa za válečného zločince, tak mluví jako Sudeťák.“

Bouřlivou náladu v sále během páteční debaty televize Prima využil Miloš Zeman k útoku na svého konkurenta, který měl podle něj v jedné z debat označit Edvarda Beneše kvůli odsunu Němců za válečného zločince. „Mluvíte jako Sudeťák,“ vyčetl mu, ačkoliv Schwarzenberg sám popřel, že by se takto o prezidentu Benešovi vyjádřil. „Klidně se s vámi vsadím,“ trval však na svém Zeman.

SCHWARZENBERG:

1.„Celé období (privatizace, pozn. red.) považuji za velikého kostlivce, úroveň korupce v ČR se zdvihla o padesát až sto procent, což je pozoruhodný výkon. Šlo o čisté rozdělení republiky na dva pašalíky a každý se obsloužil, jak mohl.“

Ačkoliv je přesnost procentuálního vyjádření úrovně korupce za vlády Miloše Zemana pochybná, období opoziční smlouvy je jedním z nejsilnějších témat Karla Schwarzenberga. To ostatně naznačil již jeho první povolební projev, v němž označil Zemana za muže minulosti.

SCHWARZENBERG:

2." Zeman reprezentuje minulost, naši minulost posledních deseti, patnácti let."

Schwarzenbergův projev po prvním kole prezidentské volby byl nečekaně útočný. Zeman jím byl očividně zaskočen. V reakci odpověděl, že Schwarzenberg je "...mužem současnosti" a nese odpovědnost za vládní reformy.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZEMAN:

2. "V Rakousku o vás říkají: My mu nerozumíme, ani když mluví německy.“

Zeman v prvním prezidentském duelu v České televizi poukázal na jednu z věcí, která je Schwarzenbergovi často vytýkána - není mu rozumět. „Je známo, že žbrblám, i když mluvím česky nebo německy. To jsem nikdy nezpochybnil. V Rakousku to ale berou normálně,“ reagoval Schwarzenberg.

SCHWARZENBERG:

3."Máte pravdu, ukončilo se to za Tošovského, ale kořeny celé tragédie, která dnes vyplývá na povrch, byly v době vlády Miloše Zemana,"

Tak reagoval Karel Schwarzenberg na Zemanovo tvrzení, že za privatizaci Mostecké uhelné nese odpovědnost jen Tošovského vláda. Více čtěte ZDE.

ZEMAN:

3.„Knížata měla právo první noci a zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, zatímco my zemani jsme si věci museli těžce vybojovat nejen v sexuální oblasti, a proto jsme nezdegenerovali,“

Miloš Zeman vysvětloval v debatě televize Prima Family rozdíl mezi knížaty a zemany, tedy venkovskými šlechtici. Moderátor Jan Punčochář se ptal, zda jsou rodina a prostředí, ve kterém člověk vyrůstá, důležité.

SCHWARZENBERG:

4. „Tehdy nám také neustále připomínali, že jsem degenerovaní. Úplně jsem tady omládl.“

Na Zemanův ostrý výpad zareagoval Schwarzenberg s nadhledem. "Mě to docela pobavilo," řekl. "Připomenulo mi to léta 1947, 1948, kdy nám bylo pořád vykládáno, že samozřejmě pocházím ze zdegenerované rodiny. Pořád nám to vtloukali do hlavy. Teď to slyším zase. Jsem zpátky v roce 1947, 1948, úplně jsem omládl," řekl Schwarzenberg.

ZEMAN:

4.„Pan ministr ve čtvrtek označil Edvarda Beneše za válečného zločince, který patří před haagský tribunál. Tak jsem si jako mírný protest dal na klopu českou vlajku."

Vlasteneckou narážkou rozehrál páteční duel na Primě Miloš Zeman. Že by takový styl kampaně mohl uspět u voličů, tvrdí i nemalá část politologů. Téma Benešových dekretů a odsunu Sudetských Němců je totiž v české společnosti doposud velice živé.

SCHWARZENBERG:

5."Každý chválí své zboží, to je naprosto přirozené."

Reagoval Schwarzenberg v debatě České televize na Zemanovu obhajobu opoziční smlouvy. Jeho stručné odpovědi se staly předmětem diskuze. Schwarzenberg podotkl, že pokud Miloš Zeman radši hovoří déle, nechť je mu to dopřáno.

ZEMAN:

5."Tím, že se (Schwarzenberg, pozn. red.) vzdal hlasování o nedůvěře vládě, ji vlastně podpořil."

První dotaz prezidentského duelu v České televizi směřoval na hlasování o vyslovení nedůvěry vládě v souvislosti s prezidentskou novoroční amnestií. Zeman se negativně vyjádřil o Schwarzenbergově odchodu z hlasování ve čtvrtek dopoledne.

PŘIPOMEŇTE SI DEBATY:

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...