130 let

Kolem Ďolíčku se točí sliby z radnice

Česko

Strana fanoušků Desítka pro domácí usiluje na Praze 10 o záchranu stadionu, kde hráli zápasy fotbalisté Bohemians

PRAHA Po krachu Bohemians se fanoušci složili, aby fotbalový klub obnovili. Kvůli zachování tradičního stadionu ve vršovickém Ďolíčku, kde zelenobílí hráli své domácí zápasy, zase vstoupili do politiky. Jak pokračuje jejich příběh čtvrt roku po komunálních volbách, ve kterých se dostali do zastupitelstva Prahy 10?

„Záchrana Ďolíčku by se měla objevit v programovém prohlášení rady městské části jako jedna z priorit,“ tvrdí Miroslav Pomikal, předseda strany Desítka pro domácí.

I když se strana fanoušků v kampani před volbami proti ODS vymezovala, po nich uzavřela dohodu o spolupráci s vládnoucí koalicí, kterou tvoří právě ODS a sociální demokracie. „Nejsme ale součástí koalice, je to spíš partnerství z rozumu. Dávají nám najevo, že náš projekt může Praze 10 prospět. Jinak by s námi nic nedohodli,“ podotýká Pomikal k výtkám kritiků z řad příznivců Desítky pro domácí.

„Předvolební boj byl někdy přiostřený. V povolebních vyjednáváních kolegové z Desítky pro domácí rychle zjistili, že naše zájmy a cíle v oblasti sportu i fotbalových stadionů jsou velmi podobné. Nebylo těžké najít společnou řeč,“ popsal vzájemné vztahy starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

Na stole jsou dnes přísliby, na konkrétní činy ještě nedošlo.

Podíl v Edenu už je minulost V 36členném zastupitelstvu získala strana fanoušků tři zastupitele, jeden z nich zastává post předsedy ve výboru pro řešení sportu a sportovních ploch. Před sebou má Desítka pro domácí necelé čtyři roky na prosazení svého klíčového požadavku. Pokud nestačí zachránit Ďolíček, je možné, že podpora poklesne. Pomikal se klesající přízně nebojí. „Pokud pro záchranu fotbalových tradic uděláme maximum, uvěří nám. Potom má smysl snažit se třeba i dvanáct let.“

V postojích radnice je za poslední rok znát vývoj. Její minulé vedení dlouho mluvilo o možnosti zakoupení podílu ve stadionu v Edenu, kde fotbalisté Bohemians 1905 nastupují od začátku sezony k ligovým zápasům.

Po negativní reakci fanoušků Bohemians, kterým se nezamlouvá sdílení společné arény se Slavií, přišel krátce před volbami obrat. Tehdejší zástupce starosty Bohumil Zoufalík vystoupil s představou, že městská část stadion koupí. I tento slib se ale dlouhodobě drží v začarovaném kruhu. Developerská společnost CTY Group, které stadion nyní patří, vytrvale upozorňuje, že od nikoho žádnou oficiální nabídku neobdržela.

Klíčovou roli hrají v celém případu peníze. Cena Ďolíčku se vyvíjí. Před osmi lety za něj nabízela Praha 10 údajně 55 milionů korun, cena stadionu mezitím vzrostla podle odhadů o dalších 20 milionů. Za takovou sumu ho CTY Group měla koupit v roce 2007. K tomu je třeba přičíst náklady na nutnou rekonstrukci Ďolíčku. Ty se vyčíslují obtížně. U studie nového stadionu prezentované sdružením SOS Ďolíček figuruje cifra 450 milionů korun.

Stačily by na to finance, se kterými může operovat městská část? Když uvažovala o získání třetinového podílu na stadionu v Edenu, kalkulovalo se s 300 miliony korun.

V úvahu podle Pomikala nepřichází kompromisní možnosti. Třeba výstavba nového stadionu pro Bohemians na jiném místě v Praze. „To byste lidem těžko vysvětlili. Nikdo ani nechce stavět druhý Eden.“ Zatím však zůstává platná jiná varianta. Z Ďolíčku ligový fotbal zmizel a není jisté, jestli se vrátí.

Autor: