17. června 2013 9:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komáří kalamita nás nečeká. Voda po povodních byla příliš znečištěná

Komár (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MĚLNÍK Komáří kalamita ve Středočeském kraji po povodních nebude. Voda byla pro komáry příliš znečištěná a laguny rychle vyschly. Larvy byly vyhubeny. ČTK to řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš a jednatel společnosti 3D Expres, která se hubením larev po povodních zabývala, Jaroslav Rybák.

Komárům vadila bahnitá voda po povodních a množství uhynulých ryb. "Komáří kalamitě je zamezeno, populaci povodňových larev se podařilo zlikvidovat.

Rozhodujícími aspekty bylo také to, že komár si vybírá spíše čistější a stabilnější vodu. Laguny se navíc rychle vsákly a komáři nestačili larvy naklást," řekl ČTK Rybák.

Největší hrozba kalamitního výskytu komárů byla ve středních Čechách na Mělnicku. Další populace povodňových larev byla nalezena v okolí Poděbrad.

Tu se ale podařilo také vyhubit. "Kontrolní náběry se dělaly v neděli. Tam, kde byly předtím stovky larev, nebyla už žádná nebo jen jedna," dodal Rybák. Kontroly se prováděly také kolem Vltavy a Berounky. Ani tam žádné nebezpečí povodňových komárů už nehrozí. V kraji se nyní objevují se pouze komáři, kteří se vylíhli ještě před povodněmi.

Lidovky.cz, ČTK

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz