Epidemiologická situace je zatím klidná, uvedl hygienik. Výskyt komárů po povodních si však vyžádá zásah dvojího druhu - jednak řešení výskytu již dospělého hmyzu, jednak preventivní zásah proti larvám nevylíhnutých komárů.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Dospělý hmyz byl povodněmi vyhnán ze svých původních biotopů a dostává se do oblastí, kde předtím nebyl," vysvětlil Valenta. "Je na rozhodnutí hejtmanů, aby uložili svým rozhodnutím odborným firmám provedení patřičného zásahu," doplnil. Příslušné podklady pro žádost i informace ohledně správného načasování zásahu hejtmanům poskytnou pracovníci krajských hygienických stanic.
Náročné hubení larev
Náročnější bude podle Valenty hubení larev, protože zásah vyžaduje úzké načasování - speciální prostředek se musí aplikovat v průběhu dospívání larev, tedy v rámci tří až čtyř dnů.
Česká republika má zajištěnou dodávku dostatečného množství prostředku, Valenta nicméně upozornil, že vzhledem k povodňové situaci v Evropě lze předpokládat, že zásob této látky bude ubývat. Hejtmani by si proto měli prostředek objednat včas. Pokud by na některých územích bylo zapotřebí akutní aplikace látky proti larvám, mohou se hejtmani obrátit na Jihomoravský kraj, který má zásoby prostředku již nyní.
FOTOGALERIE: |