Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komáří kalamita nás nečeká. Voda po povodních byla příliš znečištěná

Česko

  9:19
MĚLNÍK - Komáří kalamita ve Středočeském kraji po povodních nebude. Voda byla pro komáry příliš znečištěná a laguny rychle vyschly. Larvy byly vyhubeny. ČTK to řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš a jednatel společnosti 3D Expres, která se hubením larev po povodních zabývala, Jaroslav Rybák.
Komár (ilustrační foto)

Komár (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Komárům vadila bahnitá voda po povodních a množství uhynulých ryb. "Komáří kalamitě je zamezeno, populaci povodňových larev se podařilo zlikvidovat.

Rozhodujícími aspekty bylo také to, že komár si vybírá spíše čistější a stabilnější vodu. Laguny se navíc rychle vsákly a komáři nestačili larvy naklást," řekl ČTK Rybák.

Největší hrozba kalamitního výskytu komárů byla ve středních Čechách na Mělnicku. Další populace povodňových larev byla nalezena v okolí Poděbrad.

Tu se ale podařilo také vyhubit. "Kontrolní náběry se dělaly v neděli. Tam, kde byly předtím stovky larev, nebyla už žádná nebo jen jedna," dodal Rybák. Kontroly se prováděly také kolem Vltavy a Berounky. Ani tam žádné nebezpečí povodňových komárů už nehrozí. V kraji se nyní objevují se pouze komáři, kteří se vylíhli ještě před povodněmi.

Autoři: ,