20. dubna 2016 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec ‚Novákova dědictví‘? Chomutov chce vypovědět smlouvu na Kamencové jezero

Kamencové jezero v Chomutově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamencové jezero v Chomutově. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Chomutovská radnice se rozhodla pro rázný krok. Odhodlala se totiž vypovědět smlouvu společnosti CV Relax, která provozuje areál Kamencového jezera, údajně napojeného na tamní šedou eminenci Alexandra Nováka. Nebylo totiž jisté, zdali se rekreační areál letos otevře veřejnosti.

Daniel Černý, primátor Chomutova, PRO Chomutov

Daniel Černý, primátor Chomutova, PRO Chomutov

„Reálně hrozilo, že se Kamenčák neotevře. Proto jsme se rozhodli jednat. Chceme vrátit jezero Chomutovanům, kterým patří,“ vysvětlil krok primátor Daniel Černý. Město prý učinilo takové právní kroky, aby se areál vrátil do rukou města už příští týden.

Tajemství Kamencového jezera

Pronájem areálu Kamencového jezera je další z kontroverzních kauz, které jsou spojovány s bývalým senátorem za ODS Alexandrem Novákem, mimochodem odsouzeným za přijetí úplatku zhruba 40 milionů korun (více čtěte ZDE). Když Chomutov v roce 2008 areál pronajal soukromé společnosti CV Relax, od začátku se spekulovalo, zda novým nájemcem není právě Novák. Totiž: za CV Relax stojí Zdeněk Fojtík, podle svých slov dlouholetý známý Nováka, mimo jiné i ze severočeské ODS.

Kamencové jezero jako přírodní unikát

  • Kamencové jezero je přírodní unikát.
  • Vysoký obsah kamence ve vodě zabraňuje růstu řas a sinic, i v tropických dnech tak zůstává většinou čisté.
  • Rozloha chomutovského jezera činí 16 hektarů.
    Zdroj: ČTK

Fojtík dostal jezero do padesátiletého pronájmu, podle primátora Černého ale za značně nevýhodných podmínek pro město. Náklady jdou totiž na účet Chomutova, veškerý zisk naopak Fojtíkovi.

„Město či jeho organizace zajišťují ostrahu areálu, úklid a údržbu zeleně. Za předchozích vedení radnice byly zřízeny provozní fond a fond oprav, z kterých do oprav a služeb v areálu jezera ročně odteče nejméně dva a půl milionu korun, v některých letech to ale bylo i kolem 3,5 milionu,“ uvedl už před časem primátor Černý pro server Lidovky.cz. Areál je prý silně zanedbaný a na nutné opravy muselo město pro letošek vyčlenit dalších deset milionů korun.

Průhledně účelová výpověď

Vyrozumění o ukončení nájmu by CV Relax měla obdržet ve středu. Jednání o výpovědi radnice podle mluvčího Jana Rödlinga s firmou zatím nevedla. Společnost prý několik dříve domluvených schůzek vždy odložila.

Právní zástupce CV Relax Daniel Volák byl z kroku Chomutova překvapený, zatím o něm netušil. „Pokud je to pravda, výpověď hodnotím jako průhledně účelovou, protože není žádný důvod. Můj klient si plní všechny povinnosti podle smlouvy, nainvestoval tam 41 milionů a město to vede jako investici v Kamencovém jezeře, takže tu investici přijalo,“ uvedl pro server Lidovky.cz Volák. Nikdo Fojtíkovi prý nikdy nevytkl plnění povinností.

Ztrátový areál vyšel ještě dráž

Na smlouvu o pronájmu Kamencového jezera Fojtíkovi se také nedávno zaměřil tým analytiků, právníků a auditora. Nevládní organizace Naši Politici a Transparency International po pročtení desítek faktur, smluv i účetních materiálů konstatovaly, že město na pronájmu jezera tratilo více, než když ho provozovalo samo a v roce 2008 se ho - mimochodem kvůli ztrátovosti - rozhodlo pronajmout.

Kamencové jezero v Chomutově.
Kamencové jezero v Chomutově.

Podle výsledků auditu, které zveřejnilo Centrum nezávislé investigace, město při vlastním hospodaření s areálem v letech 2001 až 2008 ztratilo na provozu 13 milionů korun. Vše měl spasit právě Fojtíkův příchod, jenže do roku 2014 stál pronájem městskou kasu dalších 20 milionů.

Poslední dobou navíc nebylo podle města jasné, zdali se areál jezera pro návštěvníky otevře. Fojtík podle radnice místo na novou sezónu nepřipravoval. Společnost CV Relax proto podala u soudu návrh na vydání předběžného opatření, aby město odstranilo havarijní stav hlavního mola.

  • "Znalci ve svých nejnovějších posudcích konstatovali, že jsou přímo ohroženy lidské životy, a to zejména dětských návštěvníků, a proto důrazně doporučili mola v sezóně 2016 uzavřít," doplnil ještě Volák, podle kterého si město neplní smluvní povinnosti.
  • Sám Fojtík si prý otevření jezera přeje. „Mým největším přáním je Kamencové jezero celé otevřít, ale město si neplní svoje smluvní povinnosti, a tím ohrožuje životy návštěvníků,“ uvedl před časem.
  • LIDOVKY.CZ: Chomutov tíží ‚Novákovo dědictví‘. Nájemce chce zavřít Kamencové jezero

„Požadujeme odstranit havarijní stav hlavního mola a ostatních mol na Kamencovém jezeře, neboť jejich stav je životu nebezpečný. Městská společnost (Kultura a sport Chomutov) už před rokem obdržela statické posouzení hlavního mola a odborný posudek vypracovaný soudním znalcem, dokonce i s návrhy na opatření. Do dnešního dne však městská společnost žádná nápravná opatření neprovedla, mola neopravila a domáhá se otevření areálu,“ uvedl pro ČTK Volák.

Město prý chtělo svým krokem zabránit tomu, aby poprvé za desítky let zůstal areál pro návštěvníky zavřený. O jezero se proto chce starat samo. „Máme dost organizací, které to zvládnou,“ doplnil ještě primátor Černý s tím, že do 1. května, kdy začíná sezóna, otevřít nestihnou.

„Všem, kteří jezero navštěvují, se omlouváme za komplikace a problémy. Věřím, že pochopí, že naším společným zájmem je z jezera udělat znovu prvotřídní areál a obnovit lesk perly Chomutova,“ doplňuje primátor.

Zatím však není jasné, jakou cenu Chomutov za vypovězení smlouvy zaplatí. Podle mluvčího Rödlinga je ale nepochybné, že k majetkovému vypořádání bude muset dojít.

„Budeme o tom ještě jednat. Nechceme vyvolávat konflikt, ale z mého pohledu máme jistější právní postavení,“ doplnil k tomu za CV Relax Volák. Na argument města, že důvodem pro vypovězení je zejména nevýhodnost smlouvy, uvedl: „Stará římská zásada ovšem říká, že smlouvy se mají plnit. A pokud se časem nelíbí, není vyloučeno navrhnout změnu smlouvy. Nic takového se ale nestalo.“

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

hmHana Mazancová

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?