Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
13. února 2016 19:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hospodská hádka plná překřikování, hodnotí Demagog.cz Jílkové Máte slovo s Okamurou

Moderátorka Michaela Jílková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátorka Michaela Jílková | foto: David PortMAFRA

PRAHA Jeden z nejsledovanějších diskusních pořadů na České televizi Máte slovo se po odvysílání posledních dvou dílů stal terčem ostré kritiky. Vysílání moderované Michaelou Jílkovou napadl kromě člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky také server Demagog.cz, který ověřuje pravdivost politických výroků. Pořad podle analytiků klesl na úroveň „hospodské hádky“.

Poslední díl pořadu Máte slovo označil server Demagog.cz za „kotel nepravd, faulů a překřikování“. Analýza výroků, které zazněly z úst šesti diskutérů během minulého týdnu v díle nazvaném „(Ne)vystoupení z Evropské unie?“ totiž nevyznívá pro pořad vysílaný na veřejnoprávní televizi vůbec příznivě. A z výsledků nevychází vítězně ani sama moderátorka Michaela Jílková.

Kromé ní v pořadu vystoupili politici Tomio Okamura (SPD), Jan Bartošek (KDU-ČSL), ekonomové Vít Jedlička, Miroslav Zámečník, zpěvák Aleš Brichta a penzista z Říčan Ivo Petříka.

Pravdivý výrok? Jen každý třetí

„Faktická správnost bohužel účastníky diskuze příliš nezajímala, jen každý třetí výrok jsme mohli označit jako pravdivý. O nejzávažnější nepravdy se podělili tři politici mezi hosty: Tomio Okamura, Vít Jedlička a Jan Bartošek,“ uvádí autoři analýzy serveru Demagog.cz.

Nejvíce mátl diváky pořadu Okamura, který podle analytiků předvedl doslova smršť nepravdivých výroků. Celkem vyslovil šest nepravd a sedm zavádějících výroků, pravdivé výroky z jeho úst zazněly jen dva. A přesto, že skóre jeho politických kolegů nebylo lepší, analytici vyhodnotili jako „nejhoršího“ diskutujícího zpěváka Brichtu pověstného svými xenofobními názory.

„V hodnocení by dopadl jednoznačně nejhůře metalista Aleš Brichta, ale u něj nebylo jasné, co měl vůbec diskuzi přinést. Ani jedno jeho vyjádření neodpovídalo reálnému stavu věci, a tak kromě povídání nepravd přispěl jen vulgárním obrázkem na triku, které musel v průběhu vysílání zakrývat,“ píší kritici pořadu, kteří se kromě analýzy pravdivosti výroků pustili mimořádně i do hodnocení celého pořadu.

Sledovanost pořadu:

Pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou loni sledovalo v průměru 412 tisíc diváků. Díl s Andrejem Babišem vidělo dokonce přes 600 tisíc lidí.

Zaměřili se přitom na kvalitu samotné diskuse a prozkoumali argumentační fauly i rozdělení prostoru mezi jednotlivé hosty.

„Důvodem, proč jsme tentokrát rozšířili náš záběr, je unikátnost sledovaného pořadu. Máte slovo každý týden dokáže přilákat k televizím statisíce diváků, zpravidla přitáhne velkou pozornost na sociálních sítích. Přitom jde na první pohled o velmi netradiční formát, kdy vedle sebe mohou na odborná témata mluvit lidé kompetentní s naprostými laiky a tím ovlivňovat veřejnou debatu v daných otázkách,“ uvádí tým analytiků.

Skákání do řeči. Jílková vítězem

Diskuse v pořadu Máte slovo podle nich připomínala hospodské povídání. „„Debata šesti hostů a malého publika připomínala místy spíše hádku, kdy se řečníci chvílemi překřikovali a jindy si skákali do řeči, aby se dostali ke slovu. Za hodinu si hosté a moderátorka skočili do řeči dokonce 225krát, tedy každých 16 sekund. Nejaktivnější byla právě Michaela Jílková s téměř 40 % případů. Zdatně ji ale doháněl Tomio Okamura s 35 %,“ cituje Demagog.cz z poněkud netradičního výzkumu.

Máte slovo: Kdo nejvíce skákal do řeči.

Máte slovo: Kdo nejvíce skákal do řeči.

Ten přinesl i další zjištění: z hostů měl jednoznačně nejvíce prostoru Tomio Okamura a velmi časté bylo prý i zastrašování. „Aleš Brichta hovořil o uprchlících jako o ‚dobrácích, co vyrazili na Vandr do Evropy‘, čímž je zesměšňoval. Jan Bartošek se zase s radostí trefoval do Tomia Okamury, kterak znemožňoval rozumnou diskuzi a polarizoval obě strany. Vít Jedlička se pro změnu obligátnímu přirovnání k Hitlerovi přiblížil alespoň připodobněním unijního zemědělství k Sovětskému svazu. Je snad legitimní srovnávat současnou situaci s hladomorem a znárodňováním?“ ptají se autoři analýzy pořadu.

Kritika pořadu Máte slovo se však neobjevila poprvé. Server Lidovky.cz přinesl informaci o stížnosti člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky, který žádá generálního ředitele veřejnoprávní televize o analýzu vysílání. Tvrdí, že pořad porušuje zákon o České televizi a měl by zmizet z veřejnoprávní obrazovky. (VÍCE ČTĚTE ZDE)


Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.