Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koupání provázejí kvůli covidovým opatřením zmatky. Čím se řídit, pokud chcete vyrazit k vodě?

V horkém počasí zaplnili návštěvníci 26. června 2019 koupaliště. Na fotografii... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V horkém počasí zaplnili návštěvníci 26. června 2019 koupaliště. Na fotografii... | foto: ČTK

Praha Letní radovánky u vody letos doprovází hamletovská otázka: Jít, či nejít? Pustí mě, nebo nepustí? Limitem pro počet osob na místě si nejsou jisti ani návštěvníci, ani provozovatelé. Hygienická opatření se poslední dobou v krajích po Česku mění někdy i ze dne na den.

Klíčem k rozluštění rébusu se může stát virtuální sestra Anežka, pomocnice na chatboxu ministerstva zdravotnictví. „V přírodních a umělých koupalištích se ve stejný čas od 22. června 2020 může nacházet nejvýše 1000 osob. Návštěvníci nejsou povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest, jsou-li ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby. To neplatí pro členy domácnosti a blízké osoby,“ informuje virtuální zdravotnice.

V realitě si ale nikdo tak úplně jistý není. Platí to například i pro provozovatele v Praze. „Bylo mi řečeno, že nás se omezení netýkají. Provozujeme areály, které mají menší kapacitu, ale už jsme z těch opatření zmatení. Sledujeme to sice každý den, ale je to chaotické,“ posteskla si serveru Lidovky.cz Aneta Segmüllerová, zástupkyně společnosti Anelis, která provozuje plovárny Stírka, Čakovice a Ládví. Pokud platí pravidla od virtuální sestry Anežky, plovárny Stírka, Čakovice a Ládví si s kapacitami hlavu lámat nemusí – podle Segmüllerové se do tisícovky vejdou.

Podobně je tomu i v pražském biotopu Radotín, kde však kvůli údržbě vody mají jasně stanovený návštěvnický limit. „K nám může přijít maximálně sedm set osob, nevíme o tom, že bychom měli mít nějaký strop. Na koupaliště se nic než hygienická pravidla nevztahuje, máme všude rozmístěné dezinfekce, zajištěné odstupy u pokladen, jinak nic,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Kateřina Petráčková, provozní biotopu.

Ještě větší nejistota panuje kolem limitů pro Moravskoslezský kraj, kde místní hygienici přijali zpřísnění celostátních pravidel a na koupaliště smí nejvýš 500 osob, navíc ještě do čtvrtka to byla dokonce jen stovka lidí. Na přírodní koupaliště ale mohou lidé přijít bez jakýchkoliv omezení.

V přírodě je to jinak

„U přírodních koupališť, jako jsou rybníky či pláže na přehradě, je to jiné kvůli tomu, že se jedná o velký, neohraničený prostor, kde není provozovatel a nejsou k dispozici služby a lidé si snadněji udrží distanci od druhých. To riziko nákazy je zkrátka minimální v porovnání s těmi umělými koupališti, kde je často hlava na hlavě,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Byť jsou parametry koupališť jasně dané, výjimka evidentně potvrzuje pravidlo. Úplně odlišná situace totiž od pátku panuje na největším ostravském koupališti v Ostravě-Porubě. Přestože jde o oplocený areál, kde se navíc vybírá vstupné, hlavní vodní plocha se zde považuje za tzv. přírodní koupaliště, takže omezení platná pro ostatní ostravská koupaliště zde neplatí.

„Museli jsme to v pátek řešit s krajskou hygienickou stanicí, protože písemné rozhodnutí nebylo úplně jasné. Nakonec nám potvrdili, že jde o přírodní koupaliště, takže omezení pro nás přestalo platit,“ řekl webu Novinky.cz Petr Dobeš, vedoucí koupaliště spadajícího pod ostravský městský podnik Sareza.

Dodal, že lidé jsou z neustálých změn zmateni. I oni sami prý kvůli nařízením řeší snad šedesát telefonátů denně, neboť se jich lidé ptají, jestli je pustí dovnitř, když je návštěvnost omezená – což není.

Na čem se provozovatelé jednoznačně shodnou, je fakt, že by se návštěvnický strop měl spíše počítat podle rozlohy areálů. Proč tomu tak není a stejný limit platí jak pro velká umělá koupaliště s kapacitou mnoha tisíc lidí, tak i pro ty nejmenší, je nepochopitelné.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...