Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Krematoria by měla spalovat jen lidské ostatky. Zakázán by měl být i dovoz těl ze zahraničí, navrhuje Hamáček

Rakve se zesnulými v chladícím boxu krematoria. foto: ČTK

Praha - Ústřední krizový štáb doporučil ministerstvu pro místní rozvoj, aby do pondělního jednání vlády připravilo krizové opatření umožňující maximální využití krematorií v době epidemie koronaviru. Šéf štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl v pátek, že by opatření mělo obsahovat zákaz dovozu těl ke kremaci ze zahraničí, uvolnění emisních limitů krematorií a omezení spalování v nich jen na lidské ostatky. Chce tak zamezit situaci, kdy by krematoria přestala situaci zvládat.
  14:38

Vedle Moravskoslezského kraje se podle Hamáčka mohou k naplnění kapacit v příštích dnech a týdnech na doraz dostat i zařízení v dalších krajích. Nejvíc volných kapacit mají nyní Praha a Liberec, celkově v Česku funguje 27 krematorií.

Kapacita krematorií je dostatečná. Ostrava mívá problémy i mimo covid, míní Rážová

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v pátek uvedla, že u zemřelých s covidem nic nebrání pohřbu do země. Pohřbů do země obecně je ale podle Hamáčka průměrně v Česku 30 za den v porovnání se stovkami prováděných nyní žehem, vždy jde o přání rodiny.

Mimo mrtvých těl se v kremačních pecích také spaluje takzvaný anatomicko-patologický odpad (amputované končetiny, potraty). Ten převážně likvidují   nemocnice ve svých spalovnách. V ostatních případech využívají také krematoria nebo externí spalovny nebezpečného odpadu. Tomu chce ministr vnitra Jan Hamáček dočasně zabránit, aby nehrozilo, že nebudou krematoria stíhat.

V rámci štábu v pátek vznikla skupina za účasti hasičů, zástupců ministerstva pro místní rozvoj a zástupců pohřebních služeb, která bude každý den hodnotit kapacity krematorií a organizovat případné převozy těl. Ústřední krizový štáb vydal také pokyn, aby při převozech mohly pomáhat dopravní prostředky hasičů či vojáků. Tři roky stará novela zákona o pohřebnictví uvádí, že k převozům těl mohou být využívány pouze speciální pohřební vozy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat