Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM ve sněmovně: Třetí odboj? Vrazi placení Západem

Poslanci KSČM Stanislav Grospič (vpředu vlevo) a Pavel Kováčik (vpředu vpravo) na jednání Poslanecké sněmovny 10. června v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci KSČM Stanislav Grospič (vpředu vlevo) a Pavel Kováčik (vpředu vpravo) na jednání Poslanecké sněmovny 10. června v Praze | foto: ČTK

PRAHA Poslanecká sněmovna zažila ostrý střet komunistů s poslanci vládní koalice. Zástupci KSČM se totiž pustili do kritiky zákona o protikomunistickém odboji. Označili jej za paskvil. Koaliční poslanci vesměs opustili při vystoupení komunistů sál. Jeden ze spoluautorů předlohy Marek Benda (ODS) nazval její kritiky "poststalinskými poskoky komunistické strany".

"Navrhovaný zákon je plivnutím do tváře všech poctivých lidí," rozohnil se místopředseda KSČM Stanislav Grospič, který proti zákonu vystupoval nejostřeji. Lidé, kteří se postavili totalitnímu režimu, jenž má na svědomí tisíce mrtvých Čechů a Slováků, podle něj jen rozvraceli stát za štědré odměny západních mocností.

Poslanci poslali zákon po dnešním druhém čtení do závěrečného schvalování. V něm se bude na návrh KSČM hlasovat o jeho zamítnutí. Přečtěte si výběr z výroků, které v pátek v poslanecké sněmovně padly:

Stanislav GrospičStanislav Grospič (KSČM): "Proč na jednu stranu tento politický systém se snaží očerňovat, ostrakizovat období let poválečného vývoje v Československu a poté v České republice a na druhou stranu tolik stojí, přestože ji poplivává, o onu právní kontinuitu, z které bezostyšně tyje a výsledky práce lidí rozprodává a rozkrádá v kuponové privatizaci i v současných mocenských aférách, kterými jsou těhotné všechny vládní politické strany - ODS, TOP 09 i VV."

Jan Husák (TOP 09)Jan Husák (TOP 09): "Já si nedovedu představit, kdyby naše moderní společnost se chovala tak, jak se chovali komunisté v 50. letech, v dnešní době. Myslíte si, soudruzi, že byste seděli v této sněmovně?

Pokud by to bylo tak jak za vás, tak s každým takovým, kdo se nějakým způsobem snažil opozičně vyjádřit, jste zametli tak, že skončil ve vašich kriminálech."

O překračování hranic socialistického ráje


Josef ŠenfeldJosef Šenfeld (KSČM): "Předkladatelé sněmovního tisku za boj za vlast považují provádění sabotáží, spolupráci se zahraniční zpravodajskou službou, převaděčství nebo překračování státních hranic, tedy boj proti vlastnímu lidu, nikoli proti nepříteli."

Zpívající poslanec Daniel KorteDaniel Korte (TOP 09): "V koutku duše jsem naivně doufal, že budeme ušetřeni toho, co nám bylo slyšet v prvním čtení, že nebudeme muset poslouchat tirády o čackých pohraničnících, kteří stříleli na hranicích po těch, kteří nechtěli žít v socialistickém ráji, a jiné podobné výlevy."

Petr TluchořPetr Tluchoř (ODS): "Kdyby dnes ve Spolkovém sněmu seděli zástupci NSDAP, také by nesouhlasili s oceněním protinacistického odboje.

Také by se snažili zlehčovat utrpění jeho příslušníků, také by zpochybňovali jejich hrdinství, také by se snažili vypálit jim cejch zločinců, kteří se protivili platnému právu."

Režim vraždil, ale rohlíky byly levnější


Stanislav GrospičStanislav Grospič (KSČM): Je symbolické, že jej (zákon o třetím odboji) projednáváme právě teď v době, kdy například cena běžného pečiva se zvýšila o 34,4 %, chleba o 20,4 %, mouky o 30,6 %, těstovin o 15,5 %, mléka o 15,4 %, másla o 21,3 %, jedlých olejů o 26,5 %, rostlinných tuků o 14 %, cukru o 21,3 %, kakaa o 16,4 %."

Miroslava NěmcováMiroslava Němcová (ODS) o pamětní desce obětem komunismu v Praze na Újezdě: "Tam všechno, co potřebujete o tomto režimu vědět, najdete. Prosím všechny, aby si tam došli a ofotili si ji, a až budou tady vykládat o tom, o kolik vzrostla cena rohlíků, aby nám řekli, jakou cenu mají tyto informace: Oběti komunismu, roky 1948 až 1989 - 205 486 odsouzeno, 248 popraveno, 4500 zemřelo ve věznicích, 327 zahynulo na hranicích, 170 938 občanů emigrovalo. Jakou cenu tohleto všechno má."

SENÁT ZÁKON JIŽ DŘÍVE VRÁTIL

KSČM: Nejsme komunisté


Předseda KSČM Vojtěch FilipVojtěch Filip (KSČM): "Prosím, abyste nezaměňovali Komunistickou stranu Čech a Moravy s jinými politickými stranami. KSČM má svoji téměř jednadvacetiletou historii, která je nejen plná respektu k Ústavě České republiky a nejen respektu k vlastní osobnosti, ale která je politickou stranou plně demokratickou.

Neporušila nikdy ústavu, neporušila zákony České republiky a nemáme na sobě stigma jako politická strana, naši poslanci, že bychom se něčeho trestného dopustili."

Petr Gazdík (TOP 09).Petr Gazdík (STAN): "Pro nás mladé, kterým v roce 1989 bylo 15 let a kteří příliš komunistický režim nezažili, není příliš jasné, jaký je rozdíl mezi Komunistickou stranou Čech a Moravy a její předchůdkyní.

Pakliže ten rozdíl existuje, jak o něm mluvíte, prosím, protože máte v názvu stejné slovo, slovo označující zločinnou ideologii, prosím, pojďte k tomuto pultu a omluvte se za zločiny komunistické strany."

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...