Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuba porazil Němcovou. Kongres ho zvolil prvním místopředsedou

Martin Kuba (snímek pochází z kongresu ODS v roce 2010). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kuba (snímek pochází z kongresu ODS v roce 2010). | foto: Stanislav PeškaČTK

BRNO Prvním místopředsedou ODS se stal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Získal 363 hlasů. Na druhém místě skončila šéfka sněmovny Miroslava Němcová se 142 hlasy. Poslední skončil europoslanec Hynek Fajmon se 69 hlasy.

"Chci být loajální k ODS, ke svému předsedovi, krýt jeho záda, nebýt součástí žádných jiných plánů, ale toho plánu, který prosazuje tento kongres, tato strana, který nás vrací tam, kam patříme, na stranu na pravé straně politického spektra, která je schopna vyhrávat volby," reagoval Kuba na své vítězství.

PSALI JSME:

Uvedl také, že se nechystá vzdát ministerské funkce kvůli zvolení prvním místopředsedou. Myslí si, že zvládne stíhat všechny povinnosti. "Jsem zvyklý na to pracovat hodně," prohlásil v rozhovoru pro ČT.

Fuksa do Nečasova týmu nechce

Volební kongres bude nyní pokračovat volbou dalších čtyř místopředsedů. O tyto posty se uchází: Pavel Blažek, Daniela Filipiová, Tomáš Chalupa, Miroslava Němcová, Miloslav Plass a Jiří Pospíšil. Všichni přednesli svůj nominační projev a po 16.00 začala volba.

U post se ucházel i Ivan Fuksa, který neuspěj v souboji s Petrem Nečasem o funkci předsedy strany. Ve svém nominačním projevu však oznámil, že kandidovat nebude a následně odešel za Petrem Tluchořem, který stejně jako on patří do skupiny rebelujících poslanců. Ze strany ale zmizet - jako nedávno jiný vzbouřenec Radim Fiala - nehodlá. "Jen nechci být v týmu Petra Nečase," dodal pro Lidovky.cz Fuksa.

Chvíli se vedla diskuze - na návrh Jaroslava Kubery - aby se zúžilo vedení ODS a byl zvolen jen jeden další místopředseda. Tento návrh však neprošel. "Jsou to čtyři další pohledy," argumentoval pro zachování počtu řadových místopředsedů Nečas.

Dříve v nelibosti

Jihočeský lídr Kuba dříve sklízel kritiku za to, že údajně v regionu je pod vlivem vlivného podnikatele z Hluboké Pavla Dlouhého. Nečas ho před dvěma roky, když propagoval politiky s vlastními názory, za místopředsedu nechtěl, a Kuba se tehdy do vedení nedostal. Později s ním ale začal spolupracovat a vybral si ho do vlády jako ministra průmyslu. Jeho práci na ministerstvu dnes většina občanských demokratů oceňuje.

Ostré spory s Kubou má bývalý poslanec ODS Michal Doktor, který kvůli jeho vládnímu angažmá stranu opustil. Kubovo vítězství tak může podle některých hlasů z kongresu ODS připravit o případnou podporu Doktora pro vládní návrhy.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!