Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli trenýrkám padají na Hradě hlavy. A co Mynář? ptá se ministr Jurečka

Vratislav Mynář poprvé předstoupil před novináře, aby okomentoval údajné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář poprvé předstoupil před novináře, aby okomentoval údajné... | foto: ČTK

PRAHA Zatímco kvůli trenýrkové akci museli z Pražského hradu odejít už dva šéfové, kancléř Vratislav Mynář, který nedostal bezpečnostní prověrku, v okolí prezidenta Miloše Zemana stále zůstává. Na rozporuplný postup Hradu upozornil na svém twitterovém účtu i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kvůli akci skupiny Ztohoven, která před více než dvěma týdny vyvěsila na Pražském hradě místo prezidenstké standarty rusé trenýrky, už z Hradu museli odejít dva muži. Ke konci září rezignoval šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres. Dnes odvolal náčelník vojenské kanceláře Hradu Rostislav Pilc velitele Hradní stráže Radima Studeného.

Zatímco tedy v otázce nedostatečné ostrahy areálu Pražského hradu postupuje prezident Miloš Zeman nekompromisně, s Vratislavem Mynářem, svým kancléřem, jenž nedostal bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu a nesmí se seznamovat s tajnými materiály, má mnohem více trpělivosti.

Laťku nastavil prezident

„Na jedné straně rychle končí na Hradě lidé skrz trenýrky, ale kdy budeme mít jasno skrz kancléře, který nedostal bezpečnostní prověrku?“ upozornil na rozpor v prezidentském vidění světa ministr zemědělství Marián Jurečka na Twitteru.

Pro server Lidovky.cz Jurečka upřesnil, že tvrdou linii vůči prohřeškům vyhlásil v minulosti sám Zeman. „Toto není jen můj názor, to říkal už samotný prezident, že pakliže Mynář nezíská prověrku, odvolá ho. Takovou laťku nasadil tedy sám prezident,“ uvedl Jurečka.

Mynář negativní rozhodnutí od Národního bezpečnostního úřadu obdržel 24. září. Obálku otevřel o den později. Zeman ale kancléře neodvolal. Mynář oznámil, že se proti verdiktu odvolá. Jak spočítal server Lidovky.cz, může tak setrvání v úřadu, v němž pobírá s odměnami skoro stejný plat jako premiér Bohuslav Sobotka, prodloužit skoro o rok.

Věci po trenýrkové akci nabraly podstatně razantnější spád. Incident se přihodil 19. září. Ke konci září rezignoval šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres. Velitel Hradní stráže Studený skončil nedobrovolně, v pondělí ho odvolal náčelník vojenské kanceláře Hradu Rostislav Pilc.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...