21. července 2017 15:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kyrgyzstán zruší smlouvu s Liglassem, říká aktivista, který měl mluvit s tamními politiky

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev... | foto: prezident.kg

Spolupráce mezi Kyrgyzstánem a firmou Liglass Trading CZ na dostavbu kaskády vodních elektráren se pravděpodobně neuskuteční. „Dohoda bude na sto procent zrušena. O tom by neměly být žádné pochybnosti,“ říká si kyrgyzský aktivista Edil Baisalov.

Aktivistu vyzpovídal server Info.cz. „Osobně jsem mluvil s několika lídry parlamentních stran. Všichni vnímají tendr jako skandální,“ tvrdí Baisalov. Předpokládá zrušení kontraktu během několika dní ze dvou důvodů

Domnívá se totiž, že firma Liglass Trading CZ nestihne naplnit závazky. Prvním závazkem je uhrazení 37 milionů dolarů na vyplacení podílu ruským státem vlastněné firmy RusHydro, která se stavbou kaskády začala. Ty musí Česká firma do třiceti dní uhradit. „Myslím, že ty peníze nenajdou. Nikdo je nezainvestuje. Češi, Evropané, Američané, Rusové ani Číňané jim nedají peníze,“ říká Baisalov.

Pokud česká firma poruší své závazky, má Kyrgyzstán právo smlouvu jednostranně vypovědět, uvedl již dříve Šéf státního výboru pro průmysl a energetiku Dujšebek Zilalijev.

Budovy firmy Liglass Trading CZ
V roce 2014 už ale vykázala tržby jen kolem 9,4 milionu a hospodaření skončilo...

Pravidla veřejné zakázky podle aktivisty Baisalova navíc jasně určovala, že se musí jednat o korporaci s expertízou a zkušenostmi. „Prezentovali naprosto zfalšované informace. Nemají žádné inženýrské zkušenosti,“ vyjmenovává druhý důvod k vypovězení smlouvy aktivista.

Média se začala zajímat o českou firmu v momentě, kdy server Neovlivni.cz zveřejnil informaci, že za neznámou firmu lobboval prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Ukázalo se, že firma na svých webových stránkách uváděla mylné reference a že nemá dostatek zkušeností na zvládnutí takto velké zakázky.

Majitel společnosti Michael Smelík v týdnu veškeré pochybnosti odmítl, s tím že jeho firma pracuje s manažerským řešením zakázek. Podle něj vyhrála firma veřejnou soutěž na zakázku v mezinárodní konkurenci. V Kyrgyzstánu už podle něj proinvestovala několik milionů dolarů a více než milion musela složit v souvislosti s výběrovým řízením na zakázku. Informoval server info.cz

msz

Advantage Consulting, s.r.o.
APLIKAČNÍ SPECIALISTA (33-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 33 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz