Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lávka přes Ohři jako od Kaplického? Nepovedené konstrukční cvičení, tvrdí architekti

Nová lávka přes řeku Ohři budí emoce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová lávka přes řeku Ohři budí emoce. | foto: facebook.comReprofoto

PRAHA Lávka přes řeku Ohři připomínající „Kaplického chobotnici“ budí mezi architekty emoce. Stavební inženýr Oto Řezanka dílo navrhoval ve stylu organické architektury a to, že by se inspiroval Kaplickým, si prý vymysleli novináři. „Vůbec jsem se neinspiroval dílem pana Kaplického, nemůžete navrhovat lávku podle knihovny,“ tvrdí.

Podobně jako návrh knihovny světově uznávaného architekta Jana Kaplického i nová lávka přes řeku Ohři údajně vsází na organickou architekturu. Některá média ale tvrdila, že lávka je navrhnutá ve stylu Kaplického. Diskuze se rozpoutala i na architektonických fórech a sociálních sítích.

Možná proto se začalo tvrdit, že se inženýr Oto Řezanka přímo inspiroval kontroverzním „blobem“. Ten se však brání. Prý si mýtus stvořila média. „Vůbec jsem se neinspiroval dílem pana Kaplického, nemůžete navrhovat lávku podle knihovny,“ tvrdí.

Podle uznávaných architektů se ale návrh netrefil ani do stylu organické architektury, který Kaplický používal a který autor přiznává. „Myslím si, že se v žádném případě nejedná o zástupce organické architektury, potažmo i architektury jako takové. Spíše mi to připomíná nezvládnuté konstrukční cvičení,“ pustil se do díla architekt Petr Štěpánek.

To, že se kolem projektu skloňuje jméno Kaplického, považuje za nešťastné i architekt Peter Bednár. „V českém prostředí platí velmi spolehlivé pravidlo, že kdykoliv se někdo odkazuje svým počinem na Kaplického, Gaudího, Eiffelovku, nebo “organickou architekturu”, bude se jednat o trapnou katastrofu,“ míní.

Vizualizace blobu na Letné

Vizualizace blobu na Letné

„Pozitivum snad může být jen fakt, že tato stavba dohnala kult Kaplického knihovny tak daleko za hranici absurdity, že se snad další pokusy o odkaz na zajímavé dílo jeho redukcí na nejbanálnější prvky a následnou aplikací na téměř libovolné nešťastné místo v České republice setkají s oprávněným výsměchem a odmítnutím,“ dodal.

horké snímky ze včerejší kolaudace nové lávky přes Ohři; foto Řízek

Posted by Karlovy Vary - Karlsbad - Carlsbad on 8. říjen 2015

Autor návrhu Řezanka tvrdí, že na lávku zaznamenal mnoho kladných ohlasů. „Většinou jsou ty ohlasy pozitivní, ale věděli jsme, že barevnost vzbudí emoce. Určitě se reakce zlepší, až se lávka otevře, bude nasvětlená a kolem se utvoří zeleň,“ komentoval.

Snaha vyčerpat dotace

Projekt vznikl zhruba za rok a půl. S přípravou se chvátalo, aby se stihly dočerpat evropské dotace. „Smlouvu jsme podepsali v lednu 2014 a územní rozhodnutí jsme získali za půl roku, stavební povolení za další půl roku. Stavba trvala tak půl roku. Bylo to na naše poměry dost rychlé,“ míní Řezanka.

Původně lávka měla vypadat jinak a jako materiál se měl použít železobeton. Kvůli vodohospodářům se však plán musel opustit. Požadavkem totiž bylo, aby se dílo dalo v případě povodní zvednout.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.