Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eliška Kaplicky: Nápad stavět blob na Rohanském ostrově se mi moc líbí

Design

  9:00
PRAHA - Vdova po architektovi Janu Kaplickém se sešla se starostou Prahy 8 Jiřím Janků (ODS). Bavili se o možnosti umístit knihovnu podle návrhu architekte Kaplického zvanou blob na Rohanský ostrov. Eliška Kaplicky, která vlastní autorská práva k návrhu, po schůzce řekla, že se jí tento plán líbí. S úvahami o oživení projektu vystoupil už předtím lidovecký ministr kultury Daniel Herman i významný sponzor KDU-ČSL Luděk Sekyra.

Vizualizace blobu na Letné foto: Future Systems

„Eliška Kaplicky, vdova po známém architektovi, se sešla se zástupci radnice. Tématem bylo eventuální umístění blobu na Rohanském ostrově,“ píše mluvčí městské části Helena Šmídová. Pro postavení objektu v této lokalitě podle ní „hovoří i fakt, že by se nacházel nedaleko Karlína, který v nedávné době prošel architektonickou proměnou“.
„Idea postavení blobu na Rohanském ostrově se mi moc líbí, jsem moc ráda, že nový impulz přišel od pana starosty Prahy 8 Jiřího Janků,“ cituje mluvčí Elišku Kaplicky. Podle Janků (ODS) jsou Karlín a dolní Libeň územími, která volají po dotvoření prostoru. „Tyto zanedbané čtvrti se během posledních let mění v oblíbené místo pro bydlení, zábavu i práci,“ řekl starosta.

Ten, kdo jako první nahlas vyslovil ideu, že by blob uvítal právě na Rohanském ostrově, byl developer Sekyra. „Je to jedna z lokalit, kterou rozvíjíme. Uvažujeme, že by byla ideálním místem pro tuto stavbu. Projekt blobu by ostrov urbanizoval, zatraktivnil a dal by mu jistou kulturní náplň,“ řekl už dříve LN Sekyra.

Množí se i pochybnosti

Herman, který znovuoživení projektu propagoval například v České televizi, popřel, že by se s velkým donátorem strany na tažení za realizací díla domlouval. K vizi developera, jenž na Rohanském ostrově plánuje i moderní kancelářské, obchodní a rezidenční centrum, pouze nastínil, že zmiňované umístění je jen „jedna z diskutovaných variant“.

Nutno dodat, že v souvislosti s novými nápady na stavbu blobu se množí i pochybnosti. Zejména proto, že Kaplický dílo navrhoval jako budovu Národní knihovny na Letné, ne jako uvažované kulturní centrum kdekoliv jinde. V tomto duchu hovoří někteří architekti i pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). „Architektura typu stavby pana Kaplického mě oslovuje, nicméně je vázána místem. Ostrov není tím zamýšleným,“ uvedl Hudeček. Kriticky se vyjádřil k přesunu stavby k blízkosti Vltavy na Rohanský ostrov i teoretik a propagátor architektury Adam Gebrian. Na sociální sítě napsal, že Chobotnice patří k vodě.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...