Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékařka a senátorka Syková si nechala platit za experimentální léčbu. Předseda Akademie věd ji odvolal

Česko

  8:45aktualizováno  18:18
PRAHA - Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš odvolal vědkyni a senátorku Evu Sykovou z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR, protože kauzou léčby kmenovými buňkami podle něho poškodila dobré jméno celé akademie i samotného ústavu. Drahoš tak učinil po zasedání předsednictva Akademické rady AV ČR. Řekl to mluvčí akademie Jan Martinek.

Profesorka Eva Syková se nedávno stala 1. místopředsedkyní vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která každoročně rozhoduje o toku 26 miliard korun. Syková vede Ústav experimentální medicíny AV ČR, od roku 2012 je též senátorkou za ČSSD. foto:  Petr Topič, MAFRA

Důvodem rozhodnutí jsou závažné skutečnosti související s využíváním kmenových buněk pro pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).

Předseda Akademie věd, jako zřizovatele padesátky ústavů, má Sykovou sice právo odvolat, ale jeho rozhodnutí musí potvrdit rada ústavu. Její předsedkyní je právě Syková. Není obvyklé, aby předsedou rady byl zároveň ředitel ústavu, protiprávní to však není. Pokud by rada odvolání nepotvrdila a Sykovou nechala ve funkci, musela by věc podle Martinka pravděpodobně řešit dozorčí rada ústavu.

Vědecký tým Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu ALS, si nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150 tisíc korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. O případu informovaly týdeník Respekt a pořad Reportéři ČT. Podle televize chystá vedení motolské nemocnice žalobu na porušení dobrého jména. Aktuální stanovisko nemocnice zjišťuje.

Vliv kmenových buněk na smrtelné onemocnění, při kterém pacientům ochabuje svalstvo, se dosud nepodařilo prokázat. Do pěti let od propuknutí ALS nemocní lidé obvykle umírají. Podle Ústavu experimentální medicíny není pravda, že za účast ve studii museli klienti platit.

Motolská nemocnice musí kmenové buňky ze zákona aplikovat zdarma, protože jde o experimentální studii s neověřenými výsledky. Platbu za terapii kmenovými buňkami ale televizi potvrdilo několik pacientů či jejich příbuzných.

FN Motol prověřuje případy pacientů v léčbě kmenovými buňkami

  • Vedení Fakultní nemocnice v Motole prověřuje jednotlivé případy pacientů, kteří se účastnili klinické studie s kmenovými buňkami.
  • Vědecký tým senátorky a lékařky Evy Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu amyotrofické laterální sklerózy (ALS), si podle České televize nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150 tisíc korun.
  • Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. Pokud se podle vedení nemocnice najdou nezpochybnitelné důkazy, že se tak dělo na půdě nemocnice, podá žalobu na poškození dobrého jména.
Autor: