6. září 2019 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejteplejší pražské léto za čtvrt tisíciletí. V Klementinu letos naměřili průměrnou teplotou 22,9 stupně Celsia

Letošní léto bylo mimořádně horké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letošní léto bylo mimořádně horké. | foto: MICHAL SVÁČEKMAFRA

PRAHA Měřící stanice v pražském Klementinu během letošního léta přepisovala rekordy. Šlo totiž o nejteplejší léto v historii této nejstarší stanice v Česku, na níž se počasí nepřetržitě sleduje už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna dosáhla 22,9 stupně Celsia, čímž o dvě desetiny překonala dosavadní maximum loňského léta.

Meteorologové o tom, že v Klementinu zaznamenali nejteplejší léto v historii, informovali na webu www.infomet.cz. Největší zásluhu na rekordní hodnotě má podle nich mimořádně teplý červen.

Vysoké letní teploty zahnaly mnohé do vod blízkých řek.
Extrémní vedra přilákaly tisíce lidí do pražského Podolí.

„Letošní léto se umístilo na prvním místě za dosavadních 245 let měření. Šlo tedy v Praze-Klementinu o nejteplejší léto od roku 1775, ještě teplejší než dosud nejteplejší léto, což bylo léto 2018 s průměrnou teplotou 22,7 stupně Celsia,“ uvedl meteorolog Pavel Jůza.

Třetí nejteplejší léto od roku 1775 bylo v roce 2003 s průměrnou teplotou 22,4 stupně Celsia, a na čtvrtém místě historických tabulek je léto 2015 (22,3 stupně). „A na pátém místě se s průměrnou teplotou 22,1 stupně Celsia umístilo léto 1834, které drželo klementinský teplotní rekord víc než 150 let,“ poznamenal meteorolog.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.